Külföld
Egyre több a menedékkérő Ausztriában
Csaknem százezer bevándorló vár arra a Balkánon, hogy folytathassa útját az unió felé – Felgyorsítaná a gazdasági migránsok hazaküldését az osztrák belügyminiszter

A koronavírus-járvány ellenére a tavalyi évben, a 2015-ös menekültválság óta először, nőtt az Ausztriában beadott menedékkérelmek száma, 2019-hez képest mintegy tíz százalékkal – derül ki a hivatalos menekültügyi statisztikából. Az osztrák belügyminisztérium tájékoztatása szerint ez ellentétes az uniós adatokkal, tavaly ugyanis 31 százalékkal kevesebb menedékkérelmet adtak be 2019-hez képest a közösség tagországaiban.
A Kleine Zeitung című osztrák lap tájékoztatása szerint tavaly 14 192 menedékjog iránti kérelem érkezett a hatóságokhoz, míg 2019-ben 12 886 menedékkérő érkezett Ausztriába. A kísérő nélküli fiatalkorú kérelmezők száma tavaly hetven százalékkal nőtt.
Wolfgang Taucher osztrák belügyminisztériumi vezető tisztviselő egy múlt heti sajtótájékoztatón kijelentette: a migránsok célországa nem Ausztria, a többség Németországba és az észak-európai országok felé tart. A növekvő tendencia szerinte Ausztria földrajzi elhelyezkedésével magyarázható, mivel az ország a balkáni migrációs útvonalon fekszik, amelyen keresztül egyre több menedékkérő érkezik Európába.
A helyzet várhatóan nem fog javulni, mivel jelenleg is százezer ember vár arra a Balkánon, hogy folytathassa útját az unió felé – tette hozzá Taucher. A legtöbb Ausztriába érkezett menedékkérő 2020-ban szíriai és afgán állampolgár volt.
Taucher elmondta, hogy jelenleg 21 ezer menedékkérelmi eljárás van folyamatban, tavaly 12 633 ember ügye zárult pozitívan, közülük 7710-en kaptak nemzetközi védelmet, a többi esetben kiegészítő védelmet vagy humanitárius tartózkodási engedélyt kaptak az arra jogosultak.
Az embercsempészet elleni küzdelem központi irodájának vezetője, Gerald Tatzgern szerint egyre többen indulnak útnak a járvány miatt, többek között azért, mert Európában jobb orvosi ellátást kaphatnak, és előbb olthatják be őket.
Napokban kiadott közleményében aggodalmának adott hangot az illegális migráció erősödése miatt és szigorúbb határellenőrzést sürgetett Norbert Hofer, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke. Míg a tiroli határon a járvány miatt a hatóságok mindenkit ellenőriznek, Ausztria egyes határszakaszai könnyedén átjárhatóak, és ennek meg kell változnia – írta Hofer.
Karl Nehammer osztrák belügyminiszter a múlt héten jelentette be, hogy sikeresen lezárult annak a rendszernek a tesztfázisa, amely lehetővé teszi, hogy gyorsított eljárásban, akár 72 órán belül döntsenek a menedékkérők sorsáról. A rendszer célja a gazdasági bevándorlók gyors kiszűrése. Nehammer közleményében hozzátette: a biztonságos országból érkezők menedékkérelmét a lehető legrövidebb idő alatt le kell zárni, és világossá kell tenni, hogy a gazdasági migránsoknak nincs helyük Ausztriában.
Magyar vállalatok segítik Ugandát
Végső fázisába érkezett Magyarország eddigi legnagyobb külföldi fejlesztési programja Ugandában – közölte Szijjártó Péter tegnap a Facebookon. A külgazdasági és külügyminiszter a bejegyzésben kifejtette: a program részeként magyar vállalatok egy 1,5 milliárd forint értékű projektet fognak megvalósítani az ugandai bank- és privát szektor informatikai védelmének fokozása érdekében.
Hangsúlyozta, a beruházásoknak köszönhetően a magyar cégek hozzájárultak ahhoz, hogy az Ugandában élő és az oda menekült, mintegy másfél millió ember helyben megtalálja a megélhetést az elvándorlás helyett. Szijjártó Péter aláhúzta: „a mi álláspontunk egyértelmű: a migrációt csak úgy lehet megállítani, hogy a segítséget visszük oda, ahol a baj van, és így előzzük meg azt, hogy emberek milliói keljenek útra”.
(HSz)