Külföld
Draghi: Az egység most kötelesség
A koronavírus-járvány visszaszorítását, a gazdaság újraindítását ígérte programbeszédében az új olasz miniszterelnök, aki széles támogatottsággal bír a törvényhozásban
Olaszországnak olyan nagyságrendű újjáépítésbe kell kezdenie, mint a második világháború után – mondta Mario Draghi olasz miniszterelnök, aki tegnap délelőtt a római szenátusban ismertette kormánya programját a bizalmi szavazás előtt.
Draghi szerint az olaszok azt várják a kormányától, minden tőle telhetőt tegyen meg annak érdekében, hogy a legkisebb időveszteség és tétovázás nélkül talpra álljon az ország a koronavírus-járvány után. „Ma az egység nem lehetőség, hanem kötelesség. Ám ezt a kötelességet olyasmi vezeti, ami biztos vagyok, hogy mindannyiunkat összeköt: Olaszország szeretete” – fogalmazott.
Rendkívüli kihívásnak nevezte, hogy egyszerre kell kezelni a járványhelyzetet és meghozni a gazdaság újraindításához szükséges reformokat. Elsődlegesnek nevezte a kellő mennyiségű vakcina beszerzését és az oltás felgyorsítását.
„A kormánynak minden dolgozónak védelmet kell nyújtania, de tévedés lenne minden gazdasági tevékenységet egyaránt védeni” – mondta Draghi a válságban nehéz helyzetbe kerültekkel kapcsolatban. Hozzátette, egyeseket védeni kell, mások radikális változásra szorulnak.
A miniszterelnök beszéde után hosszú vita kezdődött a szenátusban, az ülésterem fertőtlenítése miatt pedig a bizalmi szavazást csak késő estére, lapzártánk utánra ütemezték be. Az alsóházban ma voksolnak.
Draghi beszédére elsőként Matteo Salvini Liga-elnök reagált. A jobbközép ellenzék vezetője kiváló kiindulópontnak nevezte a programbeszédet.
Az új miniszterelnök a sajtó elemzései szerint magabiztosan várhatta a voksolásokat, mivel az eddigi talán legszélesebb támogatásra számíthatott. Beléptek a kormányába a szociáldemokraták (PD), az Öt Csillag Mozgalom (bár húsz szenátor előre jelezte, nem támogatja Draghit), a baloldali Szabadok és Egyenlők (LeU) kispárt, valamint a Liga és a jobbközép Forza Italia is. Az utóbbiakkal szövetséges Olasz Testvérek jelezte, egységesen nemmel szavaz.
Beszédében egyébként Draghi hangsúlyozta, nem szakértői kabinetet vezet, hiszen a mögé beálló politikai erőket az ország iránti felelősség vezeti. Az ANSA olasz hírügynökség tudósítása rámutatott, hogy bár a kormányban valóban több a politikus, mint a technokrata, több kulcsfontosságú pozíciót is szakértők kaptak.
A Politico brüsszeli kiadásának elemzése szerint Daniele Franco pénzügyminiszter, aki már az olasz központi bankban is együtt dolgozott Draghival, egyúttal a miniszterelnök bizalmasa is. Ő a Draghi-kabinet első minisztere, aki ha virtuálisan is, de már találkozott uniós kollégáival, hétfőn ugyanis részt vett az eurócsoport ülésén. Franco számára a legnagyobb kihívást az adóreform és a növekvő olasz államadósság jelenti majd.
Szintén a technokraták közé tartozik Luciana Lamorgese belügyminiszter, aki ugyanezt a posztot töltötte be Giuseppe Conte második kormányában is. Marta Cartabia igazságügyi miniszter korábban az olasz alkotmánybíróság első női elnöke volt.