Külföld

Antony Blinken: Kína jelenti a legnagyobb kihívást az Egyesült Államok számára

Zelenszkij a NATO-ról kérdezné Bident

Elsőként Ukrajna NATO-csatlakozásáról kérdezné Joe Biden amerikai elnököt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, ha találkoznak.

Az ukrán elnök ezt az Axios amerikai portálnak mondta el. Ukrajna évek óta hangsúlyozza, hogy csatlakozni kíván az észak-atlanti szövetséghez. A NATO viszont ódzkodik ettől, ugyanakkor egyre azt hangsúlyozza, hogy nyitva áll a kapu Kijev előtt. „Ha Ukrajna a NATO-ban lenne, semmiképpen sem eszkalálódna a kelet-ukrajnai helyzet” – mondta Zelenszkij, a Kreml által támogatott szakadárokkal vívott háborúra utalva. Időközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter az NBC televíziónak adott interjúban arról beszélt, hogy az Egyesült Államok készen áll az Oroszország által támasztott kihívásokra. A külügyminiszter elmondta: a Biden-adminisztráció szeretné kiterjeszteni a START nukleáris fegyvereket korlátozó egyezményt Moszkvával, de ezzel egy időben válaszolni kíván az amerikai biztonságot fenyegető orosz lépésekre. Ugyanakkor Blinken kiemelte: a legnagyobb kihívást az Egyesült Államok számára Kína jelenti, ezért
Washington arra törekszik majd, hogy újjáépítse szövetségeit, mert csak így tudja ellensúlyozni a kínai előretörést. A miniszter felszólította Kínát, hogy engedje be a nemzetközi megfigyelőket, akik a koronavírus-járvány kialakulását vizsgálnák. A Breitbart amerikai jobboldali portál felhívta a figyelmet arra, hogy Blinken rá kívánja tenni az LMBTQ-mozgalom szivárványos zászlaját a nagykövetségeken és katonai bázisokon használható zászlók listájára, és kinevez majd a közösség számára egy emberi jogi nagykövetet.

Kapcsolódó írásaink

Beindult a bevándorlási rendeletgyár

ĀFél tucat, a migrációt érintő rendeletet írt alá Joe Biden frissen beiktatott amerikai elnök, visszavonva ezzel elődje, Donald Trump több intézkedését