Külföld
A járvány miatt nőhet a migrációs nyomás
Jelentősen emelkedett a menedékkérők száma tavaly Cipruson és a Kanári-szigeteken,egyre több illegális bevándorló indul útnak Tunéziából is a tengeren át Európa felé

A koronavírus-járvány miatt várhatóan többen próbálnak majd menedékkérőként Európába jutni idén a bécsi székhelyű Nemzetközi Migrációpolitikai Fejlesztési Központ (ICMPD) szerint. Michael Spindelegger, a központ vezetője a Handelsblatt című német lapnak elmondta: Európában több oltóanyag áll rendelkezésre, jobb az egészségügyi ellátás, és a járvány okozta gazdasági válság is hozzájárul a migrációs folyamatok erősödéséhez. A volt osztrák alkancellár és külügyminiszter szerint nagyon vonzó lehet az Afrikából, Ázsiából és Latin-Amerikából menekülők számára, hogy az Európai Unióban ingyenes az oltás. Sok országban romlanak a gazdasági kilátások, ami szintén erősítheti a kivándorlási kedvet – tette hozzá. Az ICMPD szerint új útvonalak vannak kialakulóban Libanon és Ciprus, valamint Mauritánia és a Kanári-szigetek között, ahol 900 százalékkal emelkedett az érkezők száma. A Tunéziából a Földközi-tengeren Európa felé indulók száma tavaly 155 százalékkal nőtt 2019-hez képest.
Tíz évvel az arab tavasz után még mindig sokan emigrálnának az arab országokból – derül ki a német Konrad Adenauer Alapítvány kedden közzétett, migrációs folyamatokat vizsgáló felméréséből. A vizsgálatot az MTI szerint tízezernél több tunéziai, algériai, jordániai, libanoni, líbiai és marokkói megkérdezésével végezték el. Az adatok alapján leginkább a fiatal, 18-29 éves korosztály gondolkodik a kivándorláson, a legtöbben Libanonból szeretnének elmenni, a válaszadók 34 százaléka mondta, hogy távozna az országból. Jóllehet a migráció legfontosabb kiváltó oka továbbra is a gazdaság állapota, egyes országokban, például Líbiában a biztonsági helyzet, Libanonban pedig a korrupció is elvándorlásra sarkallja az állampolgárokat, mások pedig a jobb oktatás reményében kelnének útra.
Noha a 2011-ben kezdődött, a térségben több rendszerváltást elindító arab tavasz egyik fő követelése a gazdasági helyzet javítása volt, a térségben élők elégedetlensége nem csökkent, az életszínvonal pedig tovább romlott a koronavírus-járvány miatt meghozott korlátozások nyomán – áll az elemzésben. A felmérés adatai szerint 65 és 47 százalék között mozog azon algériai, jordániai, líbiai, marokkói és tunéziai válaszadók aránya, akik gazdasági javulást remélnek. Nem ilyen jó a helyzet Libanonban: a már a járvány előtt gazdasági válsággal küszködő államban a megkérdezettek közül mindössze 14 százalék bizakodó.
Röviden
Kiutasítottak Bosznia-Hercegovinából 17 migránst, akik részt vettek múlt hét szerdán a Szarajevóhoz közeli blazuji menekülttáborban kitört verekedésben – írta az ANSA olasz hírügynökség. A történtek során két rendőr és a tábor egyik dolgozója könnyebben megsérült. A Dnevni Avaz című boszniai lap szerint a helyi lakosságot egyre inkább aggasztja a migrációs helyzet, saját biztonságuk védelme érdekében éjszakai járőrözéseket is szerveznek. A bevándorlók többsége nem hajlandó táborokba költözni, inkább az utcán él, hogy bármikor szabadon továbbutazhasson a horvát határ felé.
Feloszlatná az Identitás Generáció nevű csoportosulást Gérald Darmanin francia belügyminiszter, aki felháborítónak nevezte a szervezetnek az Alpokban és a Pireneusokban szervezett migránsellenes akcióit. A tárcavezető szerint a csoport tagjai aláássák a köztársaságot. A múlt héten az Identitás Generáció mintegy harminc tagja Défend Europe (Európa védelme) feliratú gépkocsikkal elállta a Portillon-hágót, és drónnal ellenőrizte a határt.