Külföld
Beindult a bevándorlási rendeletgyár
Fél tucat, a migrációt érintő rendeletet írt alá Joe Biden frissen beiktatott amerikai elnök, visszavonva ezzel elődje, Donald Trump több intézkedését

Fél tucat rendeletet írt alá Joe Biden első napján csak a bevándorlás témakörében, hogy megváltoztassa vagy visszavonja elődje, Donald Trump döntéseit. Jen Psaki elnöki szóvivő a sajtónak megerősítette, hogy a Fehér Házban ünnepélyesen aláírt rendeletek között szerepel a tizenhárom, többségében muszlim lakosságú és afrikai ország állampolgáraival szemben érvényben lévő beutazási tilalom azonnali feloldása, az amerikai-mexikói határfal építésének leállítása, valamint Trump azon rendeletének érvénytelenítése, amely megtiltaná az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodók beszámítását a kongresszusi választási körzetek lélekszámába. Biden utasította a belbiztonsági minisztériumot és az igazságügyi minisztert a gyerekként az Egyesült Államokba került illegális bevándorlókat a kitoloncolástól védő DACA-program folytatására is.
A szerdán beiktatott demokrata párti elnök egy bevándorlási törvényt is beterjeszt a törvényhozás elé, amely lehetőséget teremtene az állampolgárság sokéves távlatban való megszerzésére az Egyesült Államokban jogellenesen tartózkodó bevándorlók milliói számára. A tervezett törvény elfogadtatása rendkívül nehéznek bizonyulhat a demokraták képviselőházi szűk többsége és a teljesen kiegyensúlyozott szenátusi erőviszonyok miatt.
Joe Biden a párizsi klímaegyezményhez és az Egészségügyi Világszervezethez (WHO) is újra csatlakoztatja az Egyesült Államokat, megsemmisítve ezzel Trump két vitatott döntését. Jen Psaki elnöki szóvivő arról is beszélt, hogy változtatni kívánnak a Fehér Ház és a sajtó viszonyán is, és a „valóság és az átláthatóság kormányzásba való visszaemelését” ígérte.
Közös videóüzenetben kívántak sok sikert Joe Bidennek Barack Obama, George W. Bush és Bill Clinton korábbi amerikai elnökök. „Az ön sikere országunk sikere is. Isten áldja önt!” – mondta a 74 éves republikánus Bush.
Nem csak a Fehér Házban történtek változások: azzal, hogy Kamala Harris alelnök feleskette szerdán az amerikai szenátus három új demokrata tagját, a demokrata párt ellenőrzése alá került a kongresszus mindkét háza. Az amerikai szenátus velük együtt most 50-50 arányban megosztott a törvényhozás két nagy pártja között, de szavazategyenlőség esetén az alelnök voksa dönt.
Időközben őrizetbe vették a Proud Boys (Büszke Fiúk) szélsőjobboldali milícia egyik vezetőjét, Joseph Biggst, azzal a váddal, hogy Washingtonban részt vett a Capitolium ostromában. Az FBI azt vizsgálja, lehetett-e szervezett a zavargás. Természetesen az amerikai politikai paletta másik széle sem fogadta csendben az új amerikai elnököt. A „nem eléggé reformer” Joe Biden beiktatása ellen tiltakozva antifa csoportok megrongálták Portlandben és Seattle-ben a Demokrata Párt helyi irodáit, és összecsaptak a rendőrökkel.
Röviden
•
Az Egyesült Államok elnöki tisztségében történt váltás révén javulhat a német–amerikai együttműködés – mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön Berlinben, rendkívüli nemzetközi sajtóértekezletén.
A kancellár szerint azonban ettől függetlenül az Európai Uniónak az eddiginél nagyobb felelősséget kell vállalnia katonai és diplomáciai ügyekben.
•
Janez Jansa, a jobbközép szlovén kormány miniszterelnöke is gratulált Joe Bidennek, az Egyesült Államok szerdán beiktatott elnökének. Jansa korábban nem gratulált Bidennek a megválasztásához, mert úgy vélekedett, hogy Donald Trump nyerte meg az amerikai elnökválasztást.
•
Gratulált Joe Bidennek Caj Jing-ven tajvani elnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök, Mun Dzse In dél-koreai elnök és Scott Morrison ausztrál miniszterelnök is. Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő pedig Biden beiktatási beszédéből az egységet emelte ki, hangsúlyozva, hogy éppen ez az, amelyre
a kínai-amerikai kapcsolatoknak szükségük van.
•
Az ukrán diplomácia már dolgozik Joe Biden frissen beiktatott amerikai elnök meghívásán Ukrajnába, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök esetleges egyesült államokbeli látogatásán – jelentette ki Volodimir Jelcsenko, Ukrajna washingtoni nagykövete csütörtökön. Kifejtette, hogy az új amerikai adminisztráció, köztük maga Biden az ukrajnai helyzetet illetően jól értesült, így konkrét kérdésekre fog összpontosítani.
•
Lemondott posztjáról szerdán az Egyesült Államokból főként külföldre sugárzó Amerika Hangja (VOA) műsorszolgáltatót működtető állami cég vezetője, Michael Pack. A U.S. Agency for Global Media (USAGM) nevű ügynökség vezérigazgatóját Donald Trump előző elnök választotta ki, és sok bírálatot kapott több ember kirúgása miatt.