Külföld
A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe kerültek az OECD-országok

Rámutatnak, a világjárvány komoly hatással volt a nemzetközi migrációra: 2020 első felében 46%-kal csökkent a kiadott tartózkodási engedélyek száma a 2019-es adathoz képest. A tavalyi év első felében a menedékkérők száma 33%-kal csökkent Európában a 2019 első hat hónapjában regisztrálthoz képest.
Fontos megjegyezni - fűzik hozzá -, hogy ezek az adatok a tartózkodási engedélyek, valamint vízumok számát, nem pedig a migráció valós mértékét tükrözik; leginkább a legális migráció alakulásáról mutatnak képet.
A legális migráció visszaesése ugyanakkor több OECD-országban is komoly gazdasági következményekkel jár.
Az elmúlt időszak rávilágított arra, hogy az OECD-országoknak a migráció kapcsán milyen területeken kell fejlődést elérniük.
Egyrészt fejleszteniük kell az adminisztrációs eljárásokat, hogy a bevándorlás esetleges felerősödése esetén is elkerüljék a bevándorlási és menekültügyi rendszereik leterheltségét.
Hatékony online kapcsolattartási és tájékoztatási rendszert kell kiépíteniük, amelyen keresztül megfelelő módon tudják informálni a migránsokat, menekülteket és vízumért folyamodókat.
Az információs technológia további fejlesztése is meghatározó, hiszen 2020 első felében egyértelműen kiderült, hogy a munkavégzés, a kapcsolattartás és az életvitel egyaránt rendkívül nehézkessé válik a megfelelő technológiai háttér hiányában. Az online átállás lehetővé teszi, hogy hasonló rendkívüli esetekben a gazdaságot ne kelljen teljes mértékben leállítani.
Nem utolsósorban pedig az OECD-országoknak mérsékelniük kell függésük mértékét a bevándorló munkaerőtől, valamint jogszabálymódosításokkal csökkenteniük kell e csoport munkaerőpiaci kiszolgáltatottságát.