Külföld

Az unió tovább építene a migrációs paktumra

A belbiztonság javításával és az Europol költségvetésének megnövelésével kíván fellépni a terrorizmus ellen Brüsszel

Az európai belbiztonsági szervek további megerősítésére tesz majd javaslatot a Bizottság belügyi biztosa az unió belügyminisztereivel folytatott egyeztetést követően.

Az unió tovább építene a migrációs paktumra
Ylva Johansson szerint szükség van a belbiztonsági szervek támogatására
Fotó: Európai Tanács

Videókonferencia keretében tárgyalt tegnap az unió belügyminisztereinek tanácsa, aminek egyik témája az Európai Bizottság migrációs és menekültügyi paktuma, valamint a közelmúlt terrortámadásai voltak.

A találkozót követő sajtótájékoztatón Stephan Mayer, a soros elnök Németország belügyminisztériumának államtitkára elmondta: a közelmúlt terrorcselekmények rámutattak arra, hogy az Európai Unió belbiztonsága jelentős javításra szorul. Kifejtette, hogy egyetértés született az európai rendőrségi partnerség kibővítésére, ami a német elnökség egyik fontos célkitűzése volt. Itt példaként említette a kiberbiztonságra vonatkozó intézkedéseket, amelyekkel megakadályoznák a szélsőséges üzenetek interneten történő terjedését. A migrációs paktum kapcsán üdvözölte a kezdeményezést, és szerinte egyik tagállam sem utasította el teljesen a Bizottság szeptemberi javaslatát, ami a jövőben alapul szolgálhat a további egyeztetésekre.

Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyekért felelős biztosa fontos előrelépésként tekinti, hogy mostantól lehetőség nyílik a szélsőséges internetes tartalmak eltávolítására. Szintén kiemelt jelentőséget tulajdonított az európai rendőrségi partnerség bővítésének, és javaslatot fog tenni az európai bűnüldöző szervezek közötti együttműködés fokozására. Továbbá közölte, hogy a jövőben megnövelik az Europol költségvetését 178 millió euróval. Javaslatot tett továbbá arra is, hogy a Bizottságon belül hozzák létre a terrorelhárításért felelős koordinátor tisztségét. A migrációs paktum tekintetében úgy látja, hogy az hatalmas előrelépést jelent a bevándorlás kezelésében. A svéd biztos hozzátette, hogy a migráció kezelésében sokkal nagyobb hangsúly kell helyezni a harmadik országok bevonására, itt említve a szomszédos, valamint a nyugat-balkáni, az észak-afrikai és a szubszaharai térség országait.

Kapcsolódó írásaink

Antonio Martino: Európa haldoklik

ĀAz egység nem egyenlő az uniformitással – hangsúlyozta lapunknak a volt olasz védelmiminiszter, aki a demográfiai hanyatlásra és a tömeges migrációra figyelmeztetett