Külföld
„Börtönszigetté változtatnák Gran Canariát”
Tovább súlyosbodik a migrációs helyzet a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken – Több ezer menedékkérő hollétéről nincs információjuk a görög hatóságoknak

Ismét ezernél több migráns érkezett egy hétvége leforgása alatt a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetekre. A Gran Canaria szigeten található Arguineguín kikötővárosban menedékkérők ezrei várakoznak az ARD német közszolgálati médiatársaság híradója, a Tagesschau riportja szerint. Az érkezőket koronavírustesztnek vetik alá, a fertőzötteket izolálják, a többieket táborokba viszik, amelyek befogadóképessége szűkös, ezért gyakran üres hotelekben szállásolják el a migránsokat.
A Human Rights Watch emberi jogi szervezet európai igazgatóhelyettese, Judith Sunderland szerint sokan napokig várakoznak a kikötőben. Az érkezők többsége marokkói fiatal, de egyre több az érkező Szenegálból, Guineából, Maliból és Elefántcsontpartról. A hatóságok túlterheltek a migránsáradat miatt, idén legalább tizenötezer bevándorló érkezett a Kanári-szigetekre, aminek egyik oka, hogy a Marokkóból Dél-Spanyolországba vezető tengeri útvonalat szigorúan ellenőrzik.
Gran Canaria kabinetelnöke, Antonio Morales a Tagesschaunak azt mondta, Európa börtönszigetté akarja változtatni a szigetet, ahogyan tették ezt korábban Leszbosszal vagy Lampedusával. Carolina Darias régiókkal való együttműködésért felelős spanyol miniszter pénteken a Kanári-szigetekre látogatott, ahol ígéretet tett arra, hogy katonai épületeket is meg fognak nyitni a migránsok elhelyezésére. Darias szerint azokat a migránsokat, akik nem szorulnak védelemre, ki kell toloncolni, a spanyol kormány pedig a szorosabb együttműködés érdekében tárgyal a származási és tranzitországokkal.
Az Alan Kurdi mellett egy újabb hajóval is mentene migránsokat a Földközi-tengeren a német Sea-Eye nem kormányzati szervezet.
A Die Welt című lap szerint az NGO közölte, hogy a kiszemelt hajó Mecklenburg-Elő-Pomeránia egyik kikötőjében állomásozik, és Sea-Eye 4 néven működtetnék. Jelenleg egy civil hajó, a spanyol Open Arms ment embereket a Földközi-tengeren, miután több járművet lefoglaltak az európai hatóságok.
Menedékkérők ezrei tűntek el a görög hatóságok elől – írta az ORF osztrák közszolgálati műsorszolgáltató tegnap. Nótisz Mitarákisz bevándorlási miniszter a múlt héten közölte: több ezer olyan bevándorló hollétéről nincs információjuk, akiknek a menedékkérelmi eljárása még nem fejeződött be. A politikus nem zárta ki, hogy sokan illegálisan élnek Görögországban, vagy továbbutaztak más uniós tagországokba. A tárcavezető beszélt arról is, hogy körülbelül 84 ezer kérelmi eljárás van függőben az országban.
Iszlamista fenyegetés
Motiválhatják a terroristákat az európai merényletek
A német alkotmányvédelmi hivatal szerint a közelmúltban Bécsben és Franciaországban történt terrortámadások után fennáll a veszélye további merényleteknek Európában. A dzsihadisták sikerként élik meg a támadásokat, ami az iszlamistákat merényletek elkövetésére buzdíthatja – mondta Joachim Albrecht, a németországi Schleswig-Holstein tartomány alkotmányvédője a dpa hírügynökségnek. Szerinte hiba lenne azt gondolni, hogy
az Iszlám Állam területi veszteségei után a terrorszervezet nem jelent többé veszélyt. Ausztriában közben zajlik a nyomozás a november elején Bécsben történt merénylettel kapcsolatban. A négy ember életét kioltó terrorista taxival érkezhetett a helyszínre, az egyik sofőr a Profil című lap szerint közölte a rendőrséggel, hogy a merénylet estéjén az egyik utasa hasonlított az elkövetőre. Emmanuel Macron francia elnök a Le Grand Continent lapnak adott interjúban sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy csak nagyon visszafogott nemzetközi támogatást kapott az elmúlt hónap franciaországi iszlamista merényletei után. Jelezte, hogy országa nem fogja a szólásszabadsághoz való jogát megváltoztatni csak azért, mert az máshol sokkot okoz.
(HSz)