Külföld
Lukasenka katonákat küldött a határra
Vlagyimir Putyinnal egyeztetett tegnap telefonon Angela Merkel és Emmanuel Macron is, ma Orbán Viktor részvételével rendkívüli csúcsot tart az Európai Tanács
Nem jelentene oroszellenes fordulatot egy esetleges hatalomváltás Fehéroroszországban – állítja az egyik ellenzéki vezető. Marija Kalesznyikava, a Litvániában tartózkodó elnökjelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja szövetségese újságírói kérdésre elmondta, „Oroszország fontos partner, és az ellenzék érti és értékeli ezt”, a két ország közötti összes egyezményt be kell tartani. A politikus szerint rendszeres a feszültség a két állam között, Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő elnök pedig nem tud megbirkózni a helyzettel. Az ellenzék közölte, koordinációs tanácsot alakítanak a békés hatalomváltás biztosítására.
Lukasenka korábban azt mondta, már dolgoznak az alkotmány módosításán, s csak annak népszavazás útján történő elfogadása után kész új választásokat kiírni, nem pedig „az utca nyomására”. Az EBESZ felajánlotta, hogy közvetít a fehérorosz kormány és az ellenzék között.
Az Európai Tanács (ET) ma rendkívüli videókonferenciát tart, amin hazánk képviseletében Orbán Viktor kormányfő vesz részt. Charles Michel ET-elnök, Emmanuel Macron francia államfő és Angela Merkel német kancellár is telefonon egyeztetett kedden Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a fehérorosz helyzetről. Merkel és Macron is bírálta a tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszakot, és párbeszédet sürgetett. Putyin elfogadhatatlannak nevezett bármilyen beavatkozást a fehérorosz belügyekbe. Andrzej Duda lengyel elnök és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kedden szintén arról beszélt, hogy külső beavatkozás nélkül kell megoldani a helyzetet.
Oroszország lehetséges lépéseiről nyilatkozott a brüsszeli Politicónak Ihar Lesenja pozsonyi fehérorosz nagykövet, aki lemondott, miután támogatásáról biztosította a tüntetőket. A diplomata szerint nem áll fenn az orosz katonai beavatkozás veszélye, a tüntetések ugyanis nem egy külső hatalom ellen irányulnak.Lukasenka tegnap délután hatalomátvételi kísérletnek minősítette a koordinációs tanács létrehozását, és válaszlépéseket helyezett kilátásba. Bejelentette azt is, hogy Fehéroroszország katonákat vezényelt a nyugati határára, válaszul egyes külföldi kormányok nyilatkozataira.
Tegnap egyébként Brenner Koloman, az Országgyűlés jobbikos alelnöke a külügyi bizottság összehívását kezdeményezte, hogy meg tudják hallgatni Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert a fehérorosz helyzet ügyében.