Külföld
Elhunyt az északír béke atyja
A nagypénteki megállapodásért béke Nobel-díjat kapó John Hume nyolcvanhárom évesen távozott az élők sorából

„Ma mindannyian abban az Írországban élünk, amelyet Hume megálmodott – egy szigeten, amely békében él, szabadon döntve saját sorsáról” – írta közleményében pártja, a Szociáldemokrata és Munkáspárt (SDLP) vezetője, Colum Eastwood. Brandon Lewis, Észak-Írország első minisztere úgy búcsúzott Hume-tól: „Életét a békének szentelte, és ezért Észak-Írország népe sosem felejti majd el.”
Hume, akit „Észak-Írország Martin Luther Kingjének” hívtak, katolikus családba született Derry (hivatalosan Londonderry) városában, amely a katolikus-protestáns ellentét gócpontja volt. Hume pap szeretett volna lenni, de végül francia-történelem szakon szerzett diplomát, és rövid tudományos kitérő után 1965-től Derryben tanított, és segített a nehéz sorsú embereket. A hatvanas évektől békés tiltakozásokat szervezett, kétszer volt börtönben is. 1970-ben alapító tagja volt a Szociáldemokrata és Munkáspártnak (SDLP), amelynek 1979 és 2001 között az elnöke is volt. Volt északír képviselő, tagja volt a brit parlamentnek és az Európai Parlamentnek is.
Döntő szerepe volt az 1985-ös brit–ír egyezmény létrejöttében, majd az 1998. április 10-én Belfastban aláírt, majd népszavazáson jóváhagyott nagypénteki megállapodás tető alá hozásában, amely csaknem három évtizedes és legalább háromezer áldozatot követelő véres időszaknak vetett véget. Szerepéért Hume David Trimble-lel, az Ulsteri Unionista Párt vezetőjével megosztva 1998-ban béke Nobel-díjat kapott. Az új északír kormány vezetője Trimble lett, Hume nem vállalta a miniszterelnök-helyettesi posztot. 2004-ben végleg visszavonult a politikától.