Külföld
Az összeomlás szélére került Lampedusa
Meloni szerint igazságtalanul támadta a magyar kormányt a baloldali olasz vezetés
Nyolcszáz illegális bevándorló érkezett a hétvégén Olaszország kikötőibe. A Calabria partjainál partra szállt hetven pakisztáni menedékkérőből huszonnyolcnak pozitív lett az érkezéskor elkészített koronavírustesztje, bár tünetmentesek voltak. Az Olaszország egyik legnépszerűbb tengerparti turistaparadicsomának számító tartományban a hír hallatán tiltakozások törtek ki. A helyi lakosok az úttestre feküdtek, fennakadásokat okozva tüntettek a betegséget importáló bevándorlók ellen. A tartomány a pandémia idején az egyik legkevésbé érintett övezetnek minősült, ezt teszik kockára a zavartalanul érkező, zsúfolásig tömött migránshajók. A jobbközép Forza Italia politikusa, Jole Santelli calabriai kormányzó ultimátumot adott Giuseppe Conte kormányfőnek.
Az érintett partszakaszok előtt karanténhajó elhelyezését kérte. „Ellenkező esetben habozás nélkül lezárom Calabria kikötőit” – üzente a kormányzó. „Szeretném elkerülni a kormánnyal folytatott erőfitogtatást, de kötelességem megvédeni
a calabriai polgárok és a szabadságukat Calabriában eltöltő turisták biztonságát” – hangsúlyozta.
Matteo Salvini volt belügyminiszter, közben arról számolt be a közösségi médiában, hogy újabb, koronavírussal fertőzött bevándorlók érkeztek Lampedusára is, a sziget az összeomlás szélén áll. Felhívta a figyelmet, hogy a menedékkérők elosztására vonatkozó máltai egyezménynek, valamint a tunéziai visszatoloncolásoknak is „nyoma veszett” a járvány miatt.
A hétvégén száz olasz városban tüntettek a „homo- és transzfóbia” büntetésére irányuló törvény ellen. Salvini is csatlakozott a megmozduláshoz. „Mindenkinek jogában áll úgy élni, ahogy akar, szabadon. Én azonban mindig is ragaszkodni fogok az elvemhez, hogy az anya és apa fogalma érinthetetlen, egy gyermeknek anyára és apára van szüksége, hogy világra jöjjön, vagy fogadott családban élhessen. Szeretném megvédeni az ehhez való jogot, anélkül, hogy bíróság elé állítanának vagy elítélnének. Megtehetem?” – vetette fel Facebook-oldalán a politikus.
A fenti kérdések mellett a járvány miatti egészségügyi vészhelyzet meghosszabbítása is vita tárgya: a jobboldal ellenzi Conte döntését. Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek elnöke a Facebookon emlékeztetett, nemrég elözönlötték a nemzetközi médiát az Orbán Viktort gyalázó hírek, amelyek szerint a magyar kormányfő az egészségügyi vészhelyzet kihasználásával diktatúrát kényszerített az országra, Magyarországon azonban – szemben Olaszországgal – már megszüntették a veszélyhelyzetet.
A Forza Italia elnöke, Silvio Berlusconi is úgy véli, hogy Conte a vírust kifogásnak használva felfüggesztette az alkotmányos rendet az országban, így próbálja kormánya túlélését biztosítani az év végéig. A jobboldali párt több képviselője, köztük Licia Ronzulli szenátor is felhívta a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy azok a baloldali politikusok, akik a legsúlyosabb kritikákkal illették az Orbán-kormányt, most támogatásukról biztosítják Conte döntését.