Külföld
Könnygázzal oszlatták Szerbiában a járványügyi szigorítások ellen tiltakozókat

A megmozduláson értesülések szerint néhány ezren vettek részt. A tiltakozók egy része áttörte a rendőrségi lezárást, és behatolt a törvényhozás épületébe, ahonnan a rendvédelmi szervek rövid időn belül kiszorították őket.
Egy nagyjából száz fős csoport ismét megpróbálkozott bejutni a parlamentbe, de a biztonsági erők könnygázzal és időnkénti rohamokkal tartották távol a tüntetőket. A tiltakozók kukákat és egyéb törmeléket dobáltak a rendvédelmi szervek tagjaira.
A helyi sajtó zavargásokról és fosztogatásokról is beszámolt, ezt azonban egyelőre nem erősítették meg.
A tüntetés nem sokkal azt követően kezdődött, hogy Aleksandar Vucic szerb elnök kedd esti sajtótájékoztatóján bejelentette: péntektől ismét hétvégi kijárási tilalmat vezethetnek be Szerbiában a koronavírus-fertőzöttek számának jelentős növekedése miatt. Mint fogalmazott, „csodának kellene történnie, hogy ezt az intézkedést ne hozza meg a válságstáb”.
A szerb elnök először csak Belgrádról beszélve nevezte kritikusnak a járványhelyzetet. Újságírói kérdésre válaszolva egyértelműsítette, hogy az intézkedést szíve szerint az egész országra kiterjesztené.
Aleksandar Vucic rámutatott, hogy a belgrádi kórházak majdnem megteltek, ezért tábori kórházakat alakítanak ki, és ideiglenes járványkórházakat alakítanak ki több helyszínen. Mint mondta, nemcsak a fővárosban drámai a helyzet, az ország több pontján is járványgócok alakultak ki, mindenhol majdnem beteltek már a kórházak kapacitásai.
Az azonosított fertőzöttek számának ugrásszerű növekedése miatt az Európai Unió országainak többsége nem engedi be a szerbiai állampolgárokat, vagy kéthetes karanténra kötelezi őket.
Szerbiából eddig 16 719 fertőzöttet és 330 halálesetet jelentettek a Covid-19-járvány következtében.
Több tucat rendőr is megsérült a belgrádi tüntetésen
Ismét hétvégi kijárási tilalmat vezethetnek be Belgrádban, de akár egész Szerbiában a súlyos koronavírusjárvány-helyzet miatt - jelentette be kedd este Aleksandar Vucic szerb elnök, felháborodást okozva főként a fiatalok körében, akik elégedetlenségük jeléül betörtek a parlament épületébe, rendőrautókat gyújtottak fel, és összetűzésbe keveredtek a rendőrökkel az éjszaka folyamán.
A szerbiai rendőrfőkapitány elmondása szerint a néhány ezres tiltakozás nem spontán alakult ki, már körvonalazódik, hogy kik szervezhették a demonstrációt.
Vladimir Rebic kiemelte: az éjszakai összecsapásokban legalább hatvanan sérültek meg, közöttük 43 rendőr, továbbá öt rendőrautó teljesen kiégett, a lovas rendőrség három lova is sérüléseket szenvedett, és 23 tiltakozót előállítottak.
Aleksandar Vulin védelmi miniszter szerint azért kerülhetett sor az éjszakai randalírozásra Belgrád központjában, mert korábban soha nem büntették meg azokat, akik betörtek a parlament épületébe vagy a közszolgálati televízióba, ahogyan azokat sem, akik tiltakozásukkal leállították a forgalmat a fővárosban. „Szerbiának meg kell mutatnia, hogy itt a törvények uralkodnak, nem pedig a zsarnokok és az olyan politikusok, akik csak erőszakkal tudnak bejutni a törvényhozásba” - fogalmazott Aleksandar Vulin.
Szerbiában szerdára 16 420-ról 16 719-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. Kedden 13 újabb halálos áldozata volt a betegségnek, így a halottak száma 330-ra emelkedett. A halottak száma még soha nem volt ilyen magas a nyugat-balkáni országban. A hétmilliós országban az aktív esetek száma 2942, közülük 110-en szorulnak lélegeztetőgépre.
Koszovóban az utóbbi 24 órában 3703-ról 3886-ra emelkedett az azonosított fertőzöttek száma. Három halálos áldozata volt a Covid-19-nek az utóbbi 24 órában, ezzel 82-re nőtt a halottak száma. A pristinai közegészségügyi intézet igazgatója szerint nem a kijárási tilalom és a vesztegzár bevezetése lehet a megoldás a járvány kezelésére, hanem az elővigyázatossági intézkedések betartása. Véleménye szerint túl hamar szűntek meg a korlátozások, az emberek túlságosan elengedték magukat, ezért nő a fertőzöttek száma. Szerinte tömeges tesztelésre van szükség, hogy kiszűrjék a vírushordozókat, és ezzel ismét visszaszorítsák a járvány terjedését.
Észak-Macedóniában egy nap alatt 7124-ről 7244-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Egy nap alatt öten haltak bele a Covid-19 szövődményeibe, és ezzel 351-re nőtt a halálos áldozatok száma. A járvány kezelésével megbízott testület javaslata értelmében a Bosznia-Hercegovinából, Montenegróból, Szerbiából és Koszovóból érkezők csak 72 óránál nem régebbi, negatív koronavírus-teszttel léphetnének be az országba. Az intézkedést előbb a kormánynak is el kell fogadnia.
Montenegróban keddről szerdára 841-ről 907-re emelkedett az igazolt fertőzöttek száma. Az utóbbi 24 órában három halálos áldozata volt a vírusnak, így a halottak száma 17. Sajtóinformációk szerint az ország vezetése az augusztus 30-ra tervezett parlamenti választás elhalasztását fontolgatja a kialakult járványhelyzet, és az új fertőzöttek számának folyamatos növekedése miatt. Az Adria-parti ország öt önkormányzatában hirdettek járványhelyzetet a fertőzöttek számának emelkedése következtében. A kormány közölte, hogy a munkaügyi miniszter is megfertőződött.
Bosznia-Hercegovinában az utóbbi 24 órában 5442-ről 5609-re emelkedett a nyilvántartásba vett fertőzöttek száma. Egy nap alatt nyolcan haltak bele a Covid-19 betegségbe, így a halálos áldozatok száma 207.