Külföld
Horst Seehofer ragaszkodik a menekültek elosztásához
A szövetségi belügyminiszter már az unió külső határán elbírálná a menedékkérelmeket, a német parlament elnöke szerint a migráció a járványhelyzetben is aktuális probléma

Előrelépést akar elérni Németország az Európai Unió menekültügyi rendszerének reformjában a soros uniós elnökség fél éve alatt. Erről Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter beszélt a Welt am Sonntag című lapnak adott interjúban. A tárcavezető reményei szerint az elkövetkező fél évben áttörést érnek el a kérdésben, egyik céljuk, hogy sikerüljön megállapodni a bevándorlók elosztásáról az uniós tagállamok között. Seehofer ismételten szorgalmazta, hogy az érkezők kérelmeit már az unió külső határainál vizsgálják meg, akikről pedig kiderül, hogy nem jogosultak a nemzetközi védelemre, azokat azonnal toloncolják haza. Ezáltal az elosztási mechanizmusban csak azok vehetnének részt, akik valóban védelemre szorulnak – tette hozzá.
A Földközi-tengeren felvett migránsok szétosztásáról szóló, tavaly szeptemberben kötött megállapodás a német politikus szerint jó alapja lehet egy uniós egyezménynek. Abban a mechanizmusban viszont csak öt-hat tagállam vesz részt, ez pedig nem maradhat így – fogalmazott, hozzátéve: a következő hetekben menekültügyi kérdésekről is tárgyalni fognak a tagállami belügyminiszterek.
Málta egyébként egyezségre jutott uniós partnereivel 284 migráns elhelyezéséről az EU más tagállamaiban. A vallettai kormány hétfői közleményéből az nem derül ki, hogy mely országok fogadnak be bevándorlókat.
Az unión kívüli menekültközpontok létrehozását szorgalmazta Wolfgang Schäuble a Frankfurter Allgemeine Zeitungban vasárnap megjelent írásában. A német szövetségi parlament (Bundestag) elnöke szerint ezekben a létesítményekben garantálni kell a humánus életkörülményeket, emellett védelmet kell nyújtani, például az ENSZ, illetve az unió támogatásával. Schäuble szerint a misszióban azoknak az uniós tagállamoknak is részt kellene venni, amelyek eddig megtagadták a migránsok elosztását.
A koronavírus-járvány miatt a migráció nem lett kevésbé aktuális probléma – szögezte le a politikus. Az unió belső biztonságának és stabilitásának érdekében szükség van egy egységes európai menekültügyi rendszerre – írta, hozzátéve: a migráció miatt kialakult konfliktusokat nem lehet jogi eszközökkel megoldani. „A kísérlet a kötelező betelepítési kvóta elfogadtatására az Európai Tanács többségi határozata által nem enyhítette, hanem tovább súlyosbította a konfliktust” – fogalmazott.
Megújítanák az EU–török-paktumot
A 2016-ban megkötött EU–török menekültügyi megállapodás elemei közül többnek a végrehajtása politikai nézeteltérések miatt nem valósult meg, ezért fontos az egyezmény megújítása úgy, hogy az mindkét fél elégedettségét szolgálja – mondta Josep Borrell, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője (képünkön) hétfőn Ankarában, ahol Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterrel tárgyalt. Borrell egy olyan új megállapodást szorgalmazott az EU és Törökország között, amely a kapcsolatokat érintő összes ügyre kiterjed, nemcsak a migráció, hanem a schengeni vízummentesség, a vámunió fejlesztése, a Földközi-tenger keleti medencéjében folyó geopolitikai vita, valamint a Szíriában és Líbiában kialakítható együttműködés kérdésére is. A főképviselő látogatása egy héttel előzi meg az EU külügyminiszteri tanácsának ülését, amelyen Brüsszel és Ankara jövőbeni együttműködésének kérdése is napirendre kerül.
(HSz)