Külföld

Tovább erőlteti a baloldal a migrációt

Akiknek nincs joguk Európában maradni, azoknak távozniuk kell az unió területéről, határozottságra van szükség – hangsúlyozta lapunknak Hidvéghi Balázs

Továbbra is a meglévő törésvonalak mentén zajlik a vita az unió migrációs politikájáról: a bevándorláspártiak erőltetik a migránsok befogadását, mások mellett hazánk pedig a határvédelmet és a biztonságot hangsúlyozza.

Tovább erőlteti a baloldal a migrációt
Sokat áldozott hazánk az unió külső határainak védelmére Hidvéghi szerint
Fotó: MH/Hegedüs Róbert

Az Európai Unió bevándorláspolitikájáról, azon belül is a visszatérési irányelvről vitáztak az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságában (LIBE). Hidvéghi Balázs, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője, a bizottság tagja lapunknak hangsúlyozta, a lényeg az, hogy „akiknek nincs joguk Európában maradni, azoknak távozniuk kell az Európai Unió területéről”. Mint mondta, a tegnapi vitán is érezhetők voltak a hozzászólásokban a szokásos törésvonalak: a baloldali, bevándorláspárti erők folyamatosan arról beszélnek, hogy a bevándorlók jogait hogyan lehet a lehető legteljesebben biztosítani. Hozzátette: emellett folyamatosan támadják a határvédő szerveket, valamint azokat a tagállamokat is, amelyek védekeznek a tömeges bevándorlás ellen, és meg akarják akadályozni az illegális határátlépéseket.

Hidvéghi lapunknak elmondta, a vitában rámutatott: arra van szükség, hogy nagymértékben növeljék a visszaküldések hatékonyságát, csak ebből kiindulva lehet megszüntetni azt a gyakorlatot, hogy az illegális migránsok visszaélnek az európai menekültpolitikával és menedékjoggal. Hangsúlyozta, szükség van arra is, hogy a hatóságok ne tévesszék szem elől a migránsokat, gyorsabbá és hatékonyabbá tegyék a menedékkérelmi eljárásokat. Rámutatott, az esetek túlnyomó többségében a migránsok nem jogosultak a menedékre, ebben az esetben pedig minél gyorsabban is hatékonyabban ki kell őket toloncolni. „Határozottságra van szükség” – nyomatékosította Hidvéghi.

A képviselő arra is figyelmeztetett, hogy a bevándorláspárti erők a járványhelyzet ellenére is erőltetik a migrációt, pedig a koronavírus-válság pluszveszélyt hordoz. Emlékeztetett, ennek konkrét jelei is vannak, Olaszországban például karanténhajókon helyezték el az Észak-Afrikából érkező migránsokat, akik között egyre több a fertőzött.

Ahogyan arról tegnap a brüsszeli ügyekkel foglalkozó Euractiv portál is írt, sok a kérdés azzal kapcsolatban, milyen menekültpolitikát képvisel majd a német soros uniós elnökség. Horst Seehofer német belügyminiszter többször is utalt rá, hogy nyitottak a rugalmas szolidaritás koncepciójára, azaz arra, hogy a tagállamok nem csak migránsok befogadásával járulhatnak hozzá a közös megoldáshoz. Hidvéghi bízik benne, hogy a német elnökség a migráció témájában a korábbiaknál realistább hozzáállást fog mutatni és elismeri, hogy a külső határvédelem elengedhetetlen ahhoz, hogy bármiféle közös megoldásról szó essen. Hangsúlyozta, azt is fontos lenne elismerniük, hogy mások mellett Magyarország kiemelke­dően sokat áldozott az elmúlt években az unió külső határának védelmére. Hidvéghi kiemelte, a külső határok védelmére fordított erőfeszítés is a szolidaritás kifejeződése.

Röviden

A baloldali olasz kormány intézkedései nem segítik a tartózkodási engedély nélkül az országban élő migránsok helyzetének rendezését a dél-olaszországi földeken dolgozó bevándorlók érdekképviseleti vezetője szerint. Aboubakar Soumahoro az MTI-nek elmondta, a vészhelyzetre hivatkozva azt kérték a kormánytól, hogy a földeken dolgozó bevándorlók egészségügyi ellátásban részesüljenek, ami aztán tartózkodási engedélyt is jelentett volna – nyilatkozta Soumahoro, hozzátéve: a kormánynak nem volt bátorsága ehhez.

Elmarasztaló ítéletet hozott az Emberi Jogok Európai Bírósága a francia állam ellen, mivel az megtagadta, hogy segítséget nyújtson a fedél nélkül élő menekülteknek. A strasbourgi székhelyű testület ítélete szerint a francia kormány megsértette a nemzetközi egyezményben foglaltakat. Az öt menedékkérő panaszos az MTI szerint azután fordult a bírósághoz, hogy a francia hatóságok megtagadták tőlük a pénzügyi támogatást.

Két illegális migránst ítélt börtönre a máltai bíróság zavargás miatt. A vád szerint a két egyiptomi állampolgár tavaly december 12-re demonstrációt szervezett Málta egyik menekültközpontjában, ami erőszakba torkollt.

A magyar határ közelében, Nickelsdorfnál tartottak nagyszabású gyakorlatot osztrák katonák és rendőrök tegnap. Karl Nehammer belügyminiszter a helyszínen kijelentette: a 2015-ös migrációs válság nem ismétlődhetnek meg, ezért fel kell készülni az esetleges újabb veszélyhelyzetre. Kiemelte, hogy kiváló az együttműködés a magyar hatóságokkal. (HSz)

Kapcsolódó írásaink