Külföld

„Baloldali csürhe” és túl sok tesztelés

Hosszú idő után újra nagygyűlést tartott Donald Trump, ahol bírálta a szobordöntőket. Seattle-ben a tüntetők által ellenőrzött zónában megöltek egy fiatal férfit

Bírálta a szobordöntőket és Joe Bident kampánygyűlésén Donald Trump amerikai elnök, aki a sok koronavírusos esetért a sok tesztelést tette felelőssé. Időközben Seattle tüntetők által ellenőrzött zónájában lelőttek egy tizenkilenc éves fiatalt.

„Baloldali csürhe” és túl sok tesztelés
Trump elnök Tulsában: Nem engedünk a történelmünket meggyalázóknak
Fotó: AFP/Getty/Win McNamee

A koronavírus-járvánnyal és egészségügyi szakemberek figyelmeztetéseivel dacolva kampánygyűlést tartott szombat este Donald Trump amerikai elnök az oklahomai Tulsában. A részben megtelt BOK csarnokban az elnök arra panaszkodott, hogy a média elriasztotta az embereket a részvételtől.

A helyszínválasztást sok bírálat érte amiatt, hogy a rasszizmus elleni tüntetések idején az elnök egy olyan városban tart gyűlést, ahol 1921-ben az egyik legnagyobb etnikai konfliktus történt a fehérek és a feketék között, főleg hogy a gyűlést eredetileg a rabszolgaság végének emléknapján, június 19-én tartották volna. Trump lesöpörte ezeket a bírálatokat, többek között azzal, hogy sem ő, sem a kampánystábja nem tudott a június 19-i emléknapról.

Trump a tüntetések árnyoldalát is említette: „Az eszement baloldali csürhe megpróbálja meggyalázni a történelmünket, megszentségteleníteni az emlékműveinket, le akarják dönteni a szobrainkat, és meg akarnak büntetni, üldöznek és ki akarnak oltani minden hangot, aki nem teljesíti követelésüket, hogy totális és abszolút ellenőrzést kaphassanak. Hát mi nem teljesítjük.” „A csendes többség erősebb, mint valaha” – jelentette ki.

Trump a demokrata párti Joe Bident, aki valószínűleg az ellenfele lesz az elnökválasztáson, Tulsában a radikális baloldal bábjának nevezte. Az elnök visszautasította azt őt ért vádakat, és kijelentette: azért van sok eset, mert sok tesztet végeznek. „Mondtam is az embereimnek, hogy vegyenek vissza egy kicsit a tesztelésből” – mondta Trump. Nem sokkal később a Fehér Ház sietve közölte, hogy az elnök csak viccelt. Egyébként minden résztvevővel nyilatkozatot írattak alá arról, hogy nem perelhetik a kampánycsapatot, ha elkapják a koronavírust. A csarnokon kívül pedig néhány tüntető dulakodásba keveredett Trump támogatóival.

Seattle városában a tüntetők által elfoglalt zónában, amely CHOP névre hallgat, önkéntesek „tartják fenn a rendet”. Képünkön éppen egy vallásos demonstrálót távolítanak el a zónából
Seattle városában a tüntetők által elfoglalt zónában, amely CHOP névre hallgat, önkéntesek „tartják fenn a rendet”. Képünkön éppen egy vallásos demonstrálót távolítanak el a zónából
Fotó: AFP/Getty/David Ryder

Időközben Seattle tüntetők által elfoglalt zónájában megöltek egy tizenévest. A június 8-a óta rendőrségi erőktől mentes úgynevezett Capital Hill Szervezett Tüntetés (CHOP) övezetben történt lövöldözésben egy további személy megsebesült. A tüntetők a helyszínre igyekvő rendőrséget akadályozták a területre való bejutásban: a barikádokon gyalog átlépő rendőröket körbevéve a fegyvereik eldobását követelték. Mire a rendőrök a helyszínre értek, az áldozatokat a tüntetők kórházba vitték, de egy tizenkilenc éves fiú életét már nem sikerült megmenteni.

Nem tétlenkedtek a „tüntetők” a hétvégén Washingtonban sem, ahol szombatra virradóra ledöntötték és felgyújtották Albert Pike konföderációs tábornok szobrát. Donald Trump a Twitteren azt írta: a tett gyalázat az országra nézve, és a tettesek őrizetbe vételére szólított fel.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pedig szombaton képmutatással vádolta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsát (UNHRC), amiért a testület az előző nap elítélte az erőszakos rendőrségi intézkedést, amely George Floyd halálához vezetett. „Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, amelyben Venezuela mellett Kuba és Kína is részt vesz, már régóta diktátorok és az őket megtűrő demokráciák mentsvára” – hangsúlyozta.

Röviden

Megjelenhet John Bolton volt nemzetbiztonsági főtanácsadó leleplező könyve – döntött szombaton az ügyben eljáró amerikai bíróság, elutasítva Donald Trump amerikai elnök kormányának keresetét. Royce C. Lamberth bíró az ítélet indoklásában úgy fogalmazott: a kormánynak nem sikerült bizonyítania, hogy a könyv megjelenése „helyrehozhatatlan károkat” okozna, mivel A szoba, ahol történt című memoár tartalmának jelentős részét a sajtó már nyilvánosságra hozta. A bíró ugyanakkor élesen bírálta Boltont, mondván, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonságát tette kockára. Trump nagy győzelemnek nevezte a bírósági döntést, és háborús uszítónak nevezte Boltont, aki „szeret bombákat dobni emberekre, megölve őket”.

Bejelentette szombaton William Barr amerikai igazságügyi miniszter, hogy kérésére Donald Trump amerikai elnök felmentette posztjáról Geoffrey Berman Dél-New York-i ügyészt, aki előző nap Barr ilyen értelmű bejelentése ellenére közölte, hogy nem hajlandó lemondani. Berman és hivatala korábban Trump több szövetségese ellen is eljárást indított, például Michael Cohen és Rudy Guiliani esetében is képviselte a vádat. Barr levélben értesítette Bermant a döntésről. Berman korábban Trump átadás-átvételt irányító csapatának tagja volt, és 2018-ban került a Dél-New York-i körzeti ügyészség élére, azt követően, hogy Trump az elődjét is leváltotta.

Kapcsolódó írásaink