Külföld
Szimbolikus értékű választás
Szerbiában egy napon tartanak parlamenti, tartományi és önkormányzati választásokat – a VMSZ-nek egyszerre kell láthatónak lennie és jó viszonyban maradnia Vučićékkal

Vasárnap reggel héttől este nyolcig 6,6 millió szerb állampolgárt várnak az urnákhoz, akik huszonegy párt és 3415 jelölt közül választhatnak. Kedvező a törvény a magyarok számára, ugyanis a nemzeti kisebbségekre még az alacsony, 3 százalékos bejutási küszöb sem érvényes, egyszerűen annyi mandátumot kapnak a törvényhozásban, ahányszor megszerzik az egy székhez szükséges százalékot (0,40), ráadásul a leadott szavazatoknál 1,35-ös szorzót alkalmaznak esetükben, így a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) esetében is.
Országosan hat párt vagy koalíció esélyes a bejutásra, a listás szavazatok abszolút többségére számíthat az Aleksandar Vučić-féle Szerb Haladó Párt (SNS), a második a balközép Szerbiai Szocialista Párt lehet jócskán lemaradva (12,5 százalék), a maradék négyet 3-5 százalék közé mérték, de a Vojislav Seselj vezette Szerb Radikális Párt is köztük van.
A választás Vajdaság autonóm tartományban is ezen a napon lesz (ahogy összesen 174 önkormányzatnál is), itt 120 helyért kilenc lista jelöltjei versengenek, de a közvélemény-kutatások itt sem várnak nagy átrendeződést.
A voksolásra egyébként eredetileg április végén került volna sor, de a járványhelyzet miatt mostanra elhalasztották.
Országos szinten a szocialisták kormányban maradása a kérdés, a magyar képviselet megerősítésére pedig főleg önkormányzati szinten lenne szükség – mondta lapunknak Ördögh Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa, Balkán-szakértő, amikor a lefutottnak tűnő választás tétjéről kérdeztük. Aztán bevallotta: nagy földindulásra szerinte sem kell számítani. Talán többen mennek el, és mindenképpen olcsóbb így, hogy sikerült összehangolni az országos, tartományi és helyi választási szinteket – tette hozzá.
A fenti kérdések is inkább szimbolikusak, hiszen nem úgy néz ki, hogy bármi változás is lenne a kormánypártokat illetőleg, a szocialisták bevonása is részletkérdés, hiszen ahogy eddig, úgy ezután is feltehetőleg meglesz a többsége az SNS-féle tömbnek. A magyarok szerepe hasonlóan szimbolikus: a magyarság aránya a fokozott elvándorlás miatt állandóan csökken, így országos szinten aligha szólhatnának bele a politikába, mégis négy képviselőjük ottülhet a parlamentben, szimbolikus értéke van annak, hogy az SNS bevonja őket a hatalomba. Tartományi szinten hasonló a helyzet, a 120 képviselőből hatot ad a VMSZ, ami jócskán elmarad egyébként a magyar lakosság arányától: az 1,9 millió lakosból ugyanis papíron negyedmillió magyar (így a lakosságnak 11-12, míg a képviselőknek csak 3 százalékát képezik magyarok). Ugyanakkor politikai aktivitásuk alacsony és sokszor szerb pártokra szavaznak, például az SNS-re – mutatott rá a szakértő. Az országos politika iránti érdektelenséget jól jelzi, hogy a Szabad Magyar Szó nevű vajdasági lap a napokban külön cikkben ismertette, mit kell tennie annak a választópolgárnak, aki bojkottálni akarja mind a parlamenti, mind a tartományi választásokat, csak az önkormányzati érdekli).
Ördögh szerint a VMSZ és SNS között kötött 2014-es megállapodás jót és rosszat egyaránt jelent a fentiek alapján. Egyrészt nincs asszimilációs nyomás, amióta a tartomány 2009-ben megkapta autonóm státuszát, amit tovább erősít az említett szövetség és a lényegében közös kormányzás, hiszen a VMSZ államtitkárokat is ad a kormánynak, ugyanakkor a magyar szavazók elkezdtek átpártolni az SNS-hez. Ezért, ahogy a szakértő mondta, a Vajdasági Magyar Szövetség új kampányában a barátság megtartása mellett némi távolságot is próbál tartani a nagy testvértől.
Ami a kampány fő fókusza egyébként Szerbiában tartományi és országos szinten is, az a gazdaság rendbetétele, hogy a kedvezőtlen demográfiai trendeket és főként az elvándorlást megállítsák. Ördögh becslése szerint minden évben egy kisvárosnyi lakos hagyta ott az országot az elmúlt évtizedben, és ugyanez igaz a Vajdaságra is, ahol – ezt már mi tesszük hozzá – sokszor az egyszerűsített honosítás miatt könnyebben megkapott magyar papírok is segítették az embereket a nyugati munkavállalásban.
A kampányban ezért is került középpontba a magyar kormány csaknem ötvenmilliárd forintos gazdaságélénkítő csomagja, amitől a körülmények javulásával a magyarok helyben maradását is remélik.
Ami a politikai tétet illeti, a magyarság számára csak a helyi önkormányzatok szintjén van esély megerősíteni és megtartani az állásait. Szimbolikus helyszín az egykor zömében magyarok lakta Szabadka, ahol azonban most már a szerbek vannak többségben, tehát a szerbeket is meg kell tudni szólítania valahogy a VMSZ polgármesterjelöltjének – fejtegette Ördögh. Ahol még magyar többség van, ott is veszélyezteti a VMSZ pozícióit az SNS, így Magyarkanizsán, Zentán, Topolyán – sorolta. Harcok csak itt várhatók az egyébként lefutottnak tekinthető vasárnapi voksolás kapcsán.
A magyar kormány a kampány utolsó napjaiban is aktívan támogatta a VMSZ-t, Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár legutóbb közösségi oldalán, videóban üzent: „Vasárnap minden vajdasági magyar dönthet arról, szeretné-e, (…) hogy folytatódjon az az évek óta töretlenül zajló munka, ami a helyi magyar közösség megmaradását és szülőföldön való boldogulását szolgálja. Aki a VMSZ-re szavaz, a magyar jövőre szavaz!”