Külföld
Megosztja az uniót a helyreállítási alap
Macron, Conte és Michel sürgeti a megállapodást, az Európai Parlament szerint a közös EU-s kölcsönfelvétel aránytalan módon adósítaná el az egyes tagállamokat
A koronavírus-válság utáni fellendülést szolgáló helyreállítási alapról, valamint a többéves költségvetésről tanácskoztak az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői pénteken videókonferencia keretében. A megbeszélést követően Charles Michel, az Európai Tanács elnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján az MTI szerint közölte: komoly előrelépést sikerült elérni a csúcstalálkozón, továbbra is megosztottak azonban a tagállamok a helyreállítási alapot, valamint az unió 2021 után esedékes hosszú távú keretköltségvetését illetően.
Az Európai Tanács elnöke bejelentette, hogy július közepén újabb csúcstalálkozót tartanak, immár személyesen, és ezen remélhetőleg áttörés várható a helyreállítási alapról, valamint az uniós költségvetésről.
A Brexitről szólva Michel megerősítette, hogy az Egyesült Királyság nem kíván élni az átmeneti időszak meghosszabbításának lehetőségével, így az december 31-én véget ér. Mint mondta, az idő szűkössége miatt fel kell gyorsítani a tárgyalásokat. Az Európai Unió elkötelezett amellett, hogy mindkét fél számára megnyugtató megállapodás jöjjön létre Nagy-Britanniával a jövőbeli kapcsolatokról, de nem bármi áron – húzta alá.
A találkozó után Giuseppe Conte olasz kormányfő, valamint Emmanuel Macron francia elnök is azt írta a Twitteren, hogy július végéig meg kellene állapodni a helyreállítási alapról. Sebastian Kurz osztrák kancellár szerint fontos lenne tisztázni, hogy az országok mire költenék a pénzt, és milyen feltételekkel kapják meg a támogatást az államok. Angela Merkel német kancellár szerint az EU története eddigi legnagyobb gazdasági kihívásával néz szembe, az intézkedéseknek ezzel összhangban kell megtörténniük.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, a tagállami vezetők megértették, hogy a súlyos helyzet „nagyratörő és közös választ” igényel, amely ötvözi a szolidaritást, a beruházást és a reformokat.
Az online csúcstalálkozó megkezdését követően az Európai Parlamentet (EP) vezető David Sassoli kijelentette, hogy az EP nem fogja elfogadni a helyreállítási csomagot, amennyiben az kizárólag kölcsönök formájában kívánja előteremteni a szükséges forrásokat. Az olasz szocialista politikus szerint a közös uniós kölcsönfelvétel aránytalan módon adósítaná el az egyes tagállamokat, az unió egésze számára pedig rendkívül költséges lenne.