Külföld

Kritika szokatlan helyről

A tüntetések kezelését bírálta a négy volt amerikai államfő – Donald Trump volt védelmi minisztere, James Mattis szerint az elnök megosztja az Egyesült Államokat

Kisebb összecsapások voltak csak szerda éjjel, Donald Trump pedig ismét éles kritikát kapott, ezúttal volt védelmi miniszterétől, James Mattistól, aki szerint az elnök meg se próbál úgy tenni, mintha egyesítené az amerikaiakat.

Kritika szokatlan helyről
Washingtonban is folytatódtak a rendőri brutalitás elleni megmozdulások, a feszültség állandó, de ezúttal nem történt komolyabb incidens
Fotó: AFP/Jim Watson

A kijárási tilalom ellenére is folytatódtak csütörtökre virradóra Washingtonban a George Floyd halála miatti megmozdulások, de nem voltak konfrontációk. A Fehér Házhoz vezető utcákat katonai járművekkel lezárták, és a közeli utcákban is végig páncélozott katonai járművek sorakoztak.

New Yorkban is békésebb volt az éjszaka, bár ott az erős rendőri jelenlét mellett a zuhogó eső is visszavonulásra késztette a tüntetőket. A metropoliszban viszonylag korán, helyi idő szerint 20 órától kijárási tilalom volt érvényben. A Manhattanbe vezető hidakat lezárták a forgalom elől. Zűrzavar volt viszont Brooklynban, ahol a rendőrség borsspray-vel és gumibottal oszlatta a tömeget.

Los Angelesben és több más kaliforniai nagyvárosban is kijárási tilalommal próbálják elejét venni az erőszaknak. A kaliforniai San Franciscóban szerdán több mint száz, Sacramentóban 43 erőszakos és garázda tüntető ellen emeltek vádat betörésért, fosztogatásért.

Az alabamai Huntsville városában ismét fellángolt az erőszak. A rendőrök könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatták fel a nem erőszakos tüntetőket.

Időközben a minnesotai igazságügyi tárcavezető, Keith Ellison bejelentette, hogy súlyosbítják az afroamerikai George Floyd halálát okozó rendőr elleni vádat, és letartóztatták a három másik intézkedő rendőrt is. Derek Chauvin, a Floyd nyakára térdelő rendőr ellen gyilkosság, míg három társa ellen bűnrészesség miatt emelnek vádat.

Az elmúlt napokban mind a négy, még életben lévő volt amerikai elnök közleményt tett közzé, és mind elítélte a rasszizmust, a faji alapú hátrányos megkülönböztetést. Jimmy Carter, Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama is – közvetlen vagy közvetett módon – bírálta Donald Trump jelenlegi elnököt, aki bár Floyd meggyilkolását többször is elítélte, még nem szólalt fel a rasszizmus és a feketékkel szemben gyakori rendőri brutalitás ellen. Carter például hangsúlyozta, hogy többet kellene tenni a rendőrség és az igazságszolgáltatás működésében jelentkező problémák orvoslása és a fehérek és feketék közötti erkölcstelen gazdasági egyenlőtlenségek felszámolása érdekében. Az elmúlt hetek történései rávilágítanak az Egyesült Államokban tapasztalható strukturális problémákra – jelentette ki Barack Obama egy online beszélgetésen. Úgy vélekedett, hogy a koronavírus-járvány során felszínre bukott társadalmi egyenlőtlenségek sokak szemét felnyitották. Obama megismételte, hogy a mostani pillanat aktivizmusát ősszel az elnökválasztásokon kell kamatoztatni.

Donald Trumpot kritizálta James Mattis is, az elnök volt védelmi minisztere, aki 2017–2019 között vezette a Pentagont. Trump meg akarja osztani az Egyesült Államokat – jelentette ki a tábornok a The Atlantic című folyóirat internetes portálján.

„Amióta az eszemet tudom, Donald Trump az első elnök, aki nem próbálja meg összefogni az amerikaiakat, de még csak úgy sem tesz, mintha ezt akarná” – fogalmazta meg a véleményét Mattis. Mint kifejtette: soha nem gondolta volna, hogy katonákat bármilyen körülmények között arra utasítanak, hogy megsértsék honfitársaik alkotmányos jogait.

Mattis közleményére Trump szinte azonnal reagált. A Twitteren azt írta: Jim Mattis a világ leginkább túlértékelt tábornoka.

Kapcsolódó írásaink