Külföld
„Meg kell őrizni a nyelvi és kulturális kisebbségi közösségeket”

A szövetség elnöke, Deák Ernő és alelnökei, Bihari Szabolcs és Klement Kornél közös, 17 országos szervezetüknek és valamennyi európai parlamenti képviselőnek megküldött, négy nyelven - németül, franciául, angolul és magyarul - írt memorandumukban felhívták az Európai Unió szervei, illetve a nemzeti parlamentek és kormányok figyelmét arra, hogy békés fejlődés az élet minden területén csakis összehangolt, kiegyensúlyozott érdekegyeztetésen alapulhat.
Úgy fogalmaztak: a demokratikus pluralizmus jegyében meg kell őrizni „közös hazánk”, Európa szellemi, nyelvi, kulturális sokszínűségét, ezáltal életképességét. Ezért a Párizs környéki békekötések 100., és a második világháború befejezésének 75. évfordulóján halaszthatatlannak nevezték a „lét és értelem szabta emberi fejlődés átértékelését”, új alapokra helyezését a teljes egyenjogúság alapján.
Meggyőződésük szerint alapelvként meg kell őrizni a történelmi folyamatok során kialakult nyelvi és kulturális közösségeket - hangsúlyosan az „önkényesen meghúzott” államhatárok mögött létrehozott nemzeti kisebbségeket - természetes jogaikban és önálló életvitelükben. Hozzátették: az államnemzetekhez hasonlóan őket is megilleti a teljes politikai, jogi, társadalmi és kulturális egyenjogúság.
Ezt egész Európában elengedhetetlen követelménynek, a jövőbeni kiegyensúlyozott, feszültségmentes fejlődés zálogának tekintik. Azt írták: az Európai Uniónak „elnapolhatatlan feladata”, sőt, kötelessége az idevágó alapelvek kidolgozása, alkotmányjogi megalkotása és kivitelezése.