Külföld

Újra kinyitottak a holland múzeumok

Törökországban újranyithatott a közösségi élet számos helyszíne, az elmúlt egy hétben senki sem hunyt el a koronavírus okozta fertőzés következtében Spanyolország hat tartományában, újra kinyitottak a holland múzeumok.

Újra kinyitottak a holland múzeumok
Látogatók egy amsterdami múzeum főbejáratánál
Fotó: AFP/Paulo Amorim

Spanyolország hat tartományában egy hete nem hunyt el senki a fertőzésben. A halálos áldozatok száma 35-tel emelkedett egy hét alatt országosan és elérte a 27 ezer 127-et.

Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója napi sajtótájékoztatóján elmondta: a tartományokból hétfőn érkezett jelentések szerint vasárnap egyetlen halálos áldozata sem volt a vírusnak, de nem tartja kizárhatónak, hogy a hétvége miatt csúszás lehet az adatok közlésében.

Egy nap alatt 71 új fertőzöttet regisztráltak, míg összesen 239 ezer 638-at. A tünetek megjelenése és a diagnózis között eltelt idő mostanra átlagosan két napra csökkent - közölte a járványügyi vezető.

A kormány jövő keddi ülésén javaslatot fogad el arról, hogy a parlament hosszabbítsa meg a március 15. óta érvényben lévő szükségállapotot június 21-ig. A tervek szerint a járványügyi korlátozásokat június végéig oldják fel fokozatosan és júliustól az országot újból megnyitják a nemzetközi turizmus előtt.

Spanyol járókelők
Spanyol járókelők
Fotó: AFP/Alvaro Fuente

A spanyol statisztikai hivatal (INE) közleménye szerint a külföldi turisták elmaradásával a dél-európai országot áprilisban mintegy hétmilliárd euró veszteség érte. A korábbi évek alapján több mint hétmillió látogatót vártak a határokon kívülről ebben az időszakban. A korlátozások lazításával egyre több kulturális intézmény készül újra megnyitni kapuit. A színházak közül elsőként a madridi királyi színház (Teatro Real) jelentette be, hogy július elsejétől a Traviata előadásával folytatja a márciusban félbeszakadt évadot.

Eddigi mélypontján az új fertőzések és a halálesetek száma Nagy-Britanniában

A koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások több mint két hónappal ezelőtti bevezetése óta nem mért mélypontra csökkent az újonnan kimutatott fertőzések és a halálesetek száma Nagy-Britanniában.

Matt Hancock egészségügyi miniszter, aki a brit kormány szokásos napi sajtótájékoztatóját tartotta hétfő este a Downing Streeten, elmondta: az előző este zárult 24 órában 111 beteg haláláról érkezett bejelentés, így országosan eddig 39 045 olyan haláleset történt, amelyet szűrővizsgálattal bizonyított módon koronavírus-fertőzés okozott.

Két hét múlva, június 15-én az összes olyan brit üzlet is kinyithat, amely nem alapvető közszükségleti cikkeket árusít
Két hét múlva, június 15-én az összes olyan brit üzlet is kinyithat, amely nem alapvető közszükségleti cikkeket árusít
Fotó: AFP/Jose Jordan

Hancock tájékoztatása szerint a vasárnap délelőttől hétfő délelőttig számolt 24 órában 1570-nel nőtt az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzések száma. Mindkét napi adat a legalacsonyabb azóta, hogy a brit kormány március 23-án korlátozásokat rendelt el a koronavírus-járvány megfékezésére. Hétfőig 4 484 340 szűrést végeztek országszerte, és e vizsgálatok közül 276 332-nek lett pozitív az eredménye.

Az első jelentősebb enyhítési lépések között szerepel, hogy hétfőtől részlegesen újraindult a tanítás a brit iskolákban, emellett kinyithattak a szabadtéri piacok és azok az autókereskedések is, amelyeknek van megfelelő szabadtéri bemutatóterük.

Két hét múlva, június 15-én az összes olyan brit üzlet is kinyithat, amely nem alapvető közszükségleti cikkeket árusít. Az éttermek, a pubok, a színházak és a mozik ugyanakkor továbbra is zárva tartanak, bár az éttermek házhozszállításra vehetnek fel rendelést.

Enyhültek a lakossági kapcsolattartást korlátozó előírások is. Hétfőtől hatfős, nem egy háztartásban élő csoportok találkozhatnak szabadtéren és nemcsak közterületen, hanem például magánházak kertjeiben is, bár a nem egy háztartásban élőknek továbbra is két méter távolságot kell tartaniuk egymástól.

A március 23-án érvénybe léptetett korlátozások alapján eddig kettőnél több, nem egy háztartásban lakó ember nem tartózkodhatott együtt közterületen, emellett a nem együtt élő családtagok és ismerősök sem látogathatták egymást.

Romániában ellenkezést váltott ki, hogy a vendégek elérhetőségét naplózni kell

Romániában hétfőn megnyitottak a szabadtéri vendéglátóhelyek, de sokan adatvédelmi szempontból aggályosnak tartják és engedetlenséggel tiltakoznak az ellen, hogy a vendégek elérhetőségének naplózására kötelezték a kerthelyiségek üzemeltetőit.

Június elsejétől a román hatóságok tovább enyhítették a koronavírus-járvány miatt korábban elrendelt kijárási és gyülekezési korlátozásokat, egyebek mellett engedélyezték a vendéglátóhelyek szabadban kialakított fogyasztótereinek megnyitását a vendégforgalom előtt.

A fertőzésveszély csökkentése érdekében az egészségügyi, gazdasági és környezetvédelmi miniszter közös rendeletben szabályozta a vendéglátóhelyek által betartandó távolságtartási, higiéniai és munkaszervezési feltételeket.

A miniszteri rendelet szerint legalább kétméteres távolságot kell például biztosítani két szomszédos asztal legközelebbi ülőhelyei között, egy asztalhoz pedig legfeljebb négy vendéget ültethetnek egymástól legalább másfél méterre. Ennél közelebb csak az egy háztartásban élő családtagok lehetnek egymáshoz.

A roppant részletes rendelet - amely még arra is kitér, hogy tilos a sótartókat egyik asztalról a másikra áthelyezni - a közegészségügyi hatóságok munkáját megkönnyítendő azt is előírja, hogy a vendéglősök nyilvántartást vezessenek az asztalt foglaló vendégek nevével és telefonszámával. Az adatokat járványügyi okokból kell rögzíteni arra az esetre, ha az alkalmazottak vagy a vendégek közül valakiről később bebizonyosodik, hogy koronavírussal fertőzött.

A román média szerint a vendégek alig tíz-húsz százaléka hajlandó megadni a kért adatokat, de a vendéglősök is kínosnak tartják a helyzetet. Az engedetlenségi hullám miatt megszólaltatott jogászok egybehangzóan törvénytelennek minősítették a miniszteri rendelet vonatkozó előírását, mivel a szabályozás nem garantálja az adatvédelmi szabályok betartását. A vendéglősök feleslegesnek zaklatásnak is tartják a vendégek adatainak naplózását, tekintettel arra, hogy nem áll módjukban ellenőrizni azok hitelességét, mint ahogy azt sem, hogy valóban családtagok-e azok, akik egy asztalhoz akarnak ülni.

Romániában a húszezret közelíti az ismert koronavírus-fertőzések száma, az aktív eseteké pedig az április 29-én regisztrált 7700-as csúcsról az eltelt több mint egy hónapban kisebb-nagyobb döccenőkkel mostanra 4700-ra csökkent.

Észtország és Litvánia részlegesen megnyitotta határait további európai országok előtt

Észtország és Litvánia hétfőn megnyitotta határait azon európai országok előtt, ahonnan alacsony számú koronavírus-fertőzöttet jelentettek.

A tallinni és vilniusi kormányok döntése értelmében az uniós tagállamok, a schengeni övezethez tartozó országok és Nagy-Britannia állampolgárai utazhatnak be. A kötelező kéthetes karantén csak azon országok állampolgáraira vonatkozik, ahol a fertőzöttek száma meghaladja a százezer emberre jutó 15 esetet.

A litván és az észt külügyminisztérium közlése szerint jelenleg 24 ország állampolgárai esetében nem áll fenn karanténkötelezettség. A listát hetente frissítik.

A két balti ország állampolgárai is további lazításoknak örvendhetnek a nyilvános tömegrendezvényekre vonatkozó szabályok és a vendéglátóipari egységek, éttermek, bárok és éjszakai szórakozóhelyek hosszabb nyitvatartása szempontjából. Június elsejével ugyanis engedélyezték a legfeljebb százfős beltéri rendezvényeket a távolságtartásra és higiéniára vonatkozó szabályok betartásával. Litvániában ezen felül 300-ban maximalizálták a kültéri rendezvények résztvevőinek számát a kötelező maszkviselés mellett.

A balti országok a pandémiára hivatkozva március közepén lezárták határaikat. A járványügyi intézkedésekkel mindhárom országban sikerült alacsonyan tartani az új fertőzöttek számát. Litvánia, Lettország és Észtország először egymás között, később a szomszédos Finnországgal és Lengyelországgal közös határait is megnyitotta.

Újra kinyitottak a holland múzeumok

Hétfőtől újra látogathatók a holland múzeumok, visszakerültek a helyükre a világhírű remekművek, köztük Rembrandt Éjjeli őrjárat, valamint Van Gogh Napraforgók és Vermeer Leány gyöngy fülbevalóval című festménye. A hála jeléül a Van Gogh Múzeum látogatói egy-egy valódi napraforgót is kaptak az érkezéskor.

Az új koronavírus okozta világjárvány megfékezésére hozott intézkedések miatt több mint két hónapon át maradtak rejtve a kincsek a közönség elől.

A leghíresebb holland múzeum, az amszterdami Rijksmuseum slágerkiállítását, a Caravaggio-Bernini. Baroque in Rome címűt szeptemberig meghosszabbították.

A világ múzeumaira nagy csapást mért a járvány miatti válság, az UNESCO szerint nyolcból egy talán nem is tud többé kinyitni.

Törökországban újranyithatott a közösségi élet számos helyszíne

Törökországban némileg tovább lassult a koronavírus-járvány terjedése, az utóbbi 24 óra alatt 827 ember szervezetében mutatták ki a kórokozót, így az igazolt fertőzöttek száma 164 ezer 769-re nőtt - közölte hétfőn Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter, miközben az országban a korlátozásokat enyhítő újabb intézkedések értelmében hétfőn újranyithatott a közösségi élet számos helyszíne.

A friss adatok szerint az elmúlt 24 órában 23-an vesztették életüket a fertőzés szövődményeiben, és ezzel a halálos áldozatok száma 4563-ra emelkedett.

A kis-ázsiai országban az intenzív osztályon fekvő betegek száma ugyan valamelyest nőtt, 648-ról 651-re, a lélegeztetőgépre szorulóké azonban tovább csökkent, 287-ről 283-ra.

A gyógyultnak száma 974-gyel 128 ezer 947-re emelkedett, így ők teszik ki az összes eset több mint 78 százalékát. A 83 milliós országban a hatóságok eddig több mint 2,07 millió vírustesztet végeztek el.

Törökország május 4-től lépett át a járvány elleni védekezés második fázisába, amely az „ellenőrzött társadalmi élet” nevet viseli. A lazítások keretében már korábban megnyitottak a bevásárlóközpontok, azok egyes üzletei, illetve a borbélyok, a fodrászatok és a szépségszalonok, valamint megnyílt a belföldi személyforgalom előtt korábban lezárt 31 tartományból 16, beleértve a turisták körében népszerű Antalya, Mugla és Aydin is.

Hétfőn a lezárva tartott utolsó 15 tartomány - köztük Isztambul, Ankara és Izmir is - megnyílt a személyforgalom előtt. Bár korlátozott mértékben, de két hónap után újraindult egyúttal a belföldi légi közlekedés, amelynek kereteit június 4-től még jobban kiszélesítik.

Csaknem két és fél hónap szünet után június 1-től bizonyos feltételekkel szintén újranyithattak az éttermek, a kávézók, a múzeumok, a könyvtárak, az óvodák, a sportlétesítmények, a strandok, az ifjúsági központok és táborok, az út menti pihenőhelyek és a nemzeti parkok, továbbá szabadtéri koncerteket is lehet tartani.

A legújabb rendelkezések szerint a 65 évnél idősebbek továbbra is csak a hét egy adott napján mozdulhatnak ki néhány órára otthonukból, miközben a 20 éven aluliakat is érintő, állandó jellegű kijárási tilalom korhatárát 18 évre csökkentették. A fiatalabb korcsoport hetente immár nem egy, hanem két alkalommal is sétát tehet lakhelye közelében.

Kapcsolódó írásaink