Külföld
Jourová újra Soros-kottából játszik
Beérett Gyurcsányné és balliberális képviselőtársai áskálódása, az EP szerdán ismét Magyarországról vitázik

Hangnemet váltott Magyarországgal szemben Věra Jourová, az Európai Bizottság (EB) értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke a hétvégén. A cseh liberális politikus – aki április végén még azt mondta, a magyar koronavírus-törvény nem ütközik az uniós jogba, ezért kötelezettségszegési eljárás sem indokolt – a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva óva intett „Orbán Viktor korlátlan hatalmától”. Kiemelte, a járvány elleni küzdelem rendkívüli intézkedéseket igényelhet, de nem határidő nélkül, és főként nem járhat a sajtószabadság korlátozásával. Jourová közölte, az EB szorosan figyelemmel követi a magyarországi eseményeket, ő maga is rendszeres kapcsolatban van magyar újságírókkal és civil szervezetekkel.
„Ismét kibújt a szög a zsákból” – reagált a Facebookon Varga Judit igazságügyi miniszter. Felidézte, pár hétig úgy tűnt, Jourová az EB-től elvárható függetlenséggel foglalkozik a magyar jogszabályokkal, a liberális fősodor hálózata azonban ezt nem tűrhette, és láthatóan nyomás alá helyezte az uniós biztost. Varga szerint Jourová visszatért ahhoz a jól ismert módszerhez, hogy ha a konkrét jogszabályba nem tudnak belekötni, akkor „arról kezdenek értekezni, hogy kontextusban kell vizsgálni, mi történik hazánkban”. A tárcavezető a francia Putsch.mediának nyilatkozva arra biztatta hazánk kritikusait, hogy olvassák el a pároldalas jogszabályt, amelynek elemei – mutatott rá – más uniós ország rendkívüli jogrendjében is megtalálhatóak. „Elképesztőnek és felháborítónak” nevezte, hogy egyes politikusoknak jelen helyzetben sincs jobb dolguk, mint hazánkat támadni.
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár úgy reagált, az EB-nek ideje befejeznie a kettős beszédet, valamint hazánk állandó támadását, és a járvány elleni küzdelemre koncentrálnia. Facebook bejegyzéséhez mellékelt egy 2017-es képet Jourová Twitteréről, amelyhez a cseh biztos akkor azt írta, az alapjogok helyzetéről egyeztetett George Sorossal és fiával, Alexszel, a Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) értékei pedig meghatározóak az EU lépéseiben.
A Nézőpont Intézet nemrég egy elemzésében mutatott rá, hogy a Magyarország elleni nemzetközi kampány hadüzenetét maga az OSF adta ki március végén. Azóta külföldi és magyar balliberális politikusok, NGO-k, lobbisták hallatták a hangjukat a koronavírus-törvény ügyében és követeltek uniós szankciókat – a magyar balliberális EP-képviselők élére álltak a harcnak. Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció képviselője a szavak helyett „tényleges akciókat” követelt az „európai demokratáktól”, mondván, „az elmúlt hetekben hozott intézkedések sokkal rosszabbak, mint mondják”. Gyurcsányné többek között azt is állította, hogy az ellenzéki sajtó nem kérdezhet a járvány elleni védekezéssel kapcsolatban, ami tényszerűen nem igaz. A momentumos Cseh Katalin azt mondta, a kormány nem a vírus ellen védekezik, hanem az ellenzéket támadja, a kormány „korlátlan felhatalmazást kér korlátlan időre, ez pedig sérti a demokrácia alapelveit, és sehol sincs rá példa”. (Az időkorláttal kapcsolatos vádakra mások mellett Varga Judit is számtalanszor elmondta, hogy a koronavírus-fenyegetés objektív tény, ennek elmúltával a veszélyhelyzetnek is vége lesz). Hasonló szavakkal vádaskodott párttársa, Donáth Anna is. A jobbikos Gyöngyösi Márton pedig azt állította, hogy az EP-ben alighanem nem alaptalanul alakult ki az a nézet, hogy Orbán „diktatúrát épít ki”, „kiiktatja a parlamentet” és felszámolja a jogállamiságot (a parlament egyébként rendszeresen ülésezik).
A magyar EP-képviselők és külföldi szövetségeseik erőfeszítéseinek köszönhetően a Zöldek kezdeményezésére szerdán ismét a magyarországi helyzetről vitáznak majd az EP plenáris ülésén.