Külföld
Újabb tisztviselőket menesztettek a járvány miatt Kínában

A menesztett tisztviselők között van Vuhan város Hungszan körzetének helyettes vezetője, valamint a Huangkang város közelében lévő Csicsun megye helyettes vezetője. Mindkét terület a járvány terjedésének szempontjából a leginkább érintettek közé tartozik.
Jünhszi megyében is pártvezetőket mentettek fel tisztségükből. Az ellenük felhozott indoklások között szerepeltek a járvány kezelésével kapcsolatos jogsértések és szabálytalanságok, köztük az, hogy nem tettek lépéseket a fertőzésgyanús esetek kivizsgálására, a statisztikában pedig szándékosan alulbecsülték a megbetegedések számát, hamis adatokat közöltek, nem tettek komoly erőfeszítéseket a járvány megfékezésére, és felszínes jelentéseket készítettek a lehetséges fertőzések mértékéről.
A hupeji kormányzat megtiltotta a járművek közlekedését a tartományban, hogy elejét vegyék a vírus terjedésének. A korlátozás alól kivételt képeznek a rendőrségi járművek és a mentők, valamint a közösségi szolgálathoz kapcsolható más közlekedési eszközök. A tájékoztatás szerint rendszeres egészségügyi vizsgálat alá vetik a tartomány minden lakosát. A tartományi vállalatok pedig addig nem folytathatják a termelést, amíg nem kapnak arra engedélyt a kormányzattól.
Kínában több mint 10 százalékkal visszaeshet az autóeladás az első fél évben
Kínában, a világ legnagyobb autópiacán az idei első fél évben akár több mint 10 százalékkal, az idei év egészében 5 százalékkal eshetnek az eladások tavalyhoz képest.
A kínai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, a CAAM egyik vezetője azt mondta, hogy az általuk becsült adatok arra az esetre érvényesek, ha még április előtt sikerül felülkerekedni a koronavíruson.
A CAAM januárban még csak 2 százalékos idei eladáscsökkenésre számított.
Kínában januárban 1 millió 941 ezer új járművet értékesítettek, 18 százalékkal kevesebbet tavaly januárhoz képest.
Decemberben a visszaesés jóval kisebb, 0,1 százalék volt.
Januárban már a 19. egymást követő hónapban jegyeztek fel eladáscsökkenést.
A CAAM adatai szerint januárban jelentősen visszaesett a járműgyártás is, a tavalyi azonos hónaphoz képest 24,6 százalékkal kevesebb, 1 millió 783 ezer jármű készült az ázsiai országban.
Januárban az elektromos és hibrid autók (new energy vehicles, NEV) értékesítése 54,4 százalékkal esett, a gyártásuk pedig 55,4 százalékkal zsugorodott.
Kínában tavaly már a második egymást követő évben csökkentek az autóeladások. A CAAM adati szerint 2019-ben 21,4 millió autót értékesítettek Kínában, 9,6 százalékkal kevesebbet az előző évinél.
A NEV-autók eladása több mint négy százalékkal, 1,2 millióra csökkent 2019-ben.
A Toyota a jövő héten újraindítja a termelést
A Toyota japán járműgyártó vasárnap bejelentette, hogy a jövő héten újraindítja négy kínai gyárából háromban a termelést.
A Toyota eredetileg azt tervezte, hogy a holdújévi ünnepek után szinte azonnal, február 3-án elindítja kínai termelését. Ezt az időpontot aztán február 10-ére tolta ki, majd a japán cég február 7-én bejelentette, hogy csak valamikor február 17-e után kezdődhet újra a járműgyártás.
A Toyota a hétvégén azt közölte, hogy két kínai gyárában már hétfőn, további egyben pedig kedden indul újra a termelés. A negyedik gyár termelésének beindításával kapcsolatban még nincs időpont.
A Toyota Motor tavaly közel 1,4 millió autót gyártott Kínában a belső piacra. A Toyota több autót ad el Kínában, mint Japánban.
Az új koronavírus miatt több más japán járműgyártó, így a Nissan Motor, a Honda Motor és a Mazda Motor is leállította a termelést kínai gyáraiban.