Külföld
Jó pozíciókat szereztek a magyarok az ET-ben
Hosszú lesz az az idő, amíg az Európa Tanács elfogadja az oroszok visszatérését – mondta Németh Zsolt, és hozzátette, fontos fellépni a diszkriminatív kijevi törvények ellen
Az új főtitkár asszonnyal, az emberi jogi biztossal, a Velencei Bizottság és az Emberi Jogi Igazgatóság vezetőségével is tárgyalt a Parlament Külügyi Bizottságának elnöke; az egyeztetéseken többek között Csernicskó István, a nyelvi jogok szakértője és Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke is részt vett, illetve volt egy Ukrajnával kapcsolatos konferencia is – számolt be az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlésének (PKGY) eseményeiről lapunknak Németh Zsolt. Mint kiemelte: hazánk készül a jövő évi ET-elnöki teendőkre, illetve megtörtént a pozíciók frissítése is. Rik Daems belga liberális politikus lett az új elnök, a közgyűlés új főtitkára pedig a horvát néppárti Marija Pejčinović Burić. A magyar delegáció is jól szerepelt – fogalmazott. Ő maga a monitoring bizottság első alelnöke lett, az erdélyi Benkő Erika az esélyegyenlőségi bizottság alelnöke, a délvidéki Kovács Elvira pedig a női ügyekkel foglalkozó albizottság elnöke.
A felmerült témák közül Németh szerint a legfontosabb a vallásszabadsággal foglalkozó jelentés volt, amely, mint mondta, javítja a mélyen vallásosak munkahelyi feltételeit; ez jelzi, hogy a keresztény értékeket is lehet a megfelelő módszerekkel képviselni az ET-ben.
A másik fontos ügy az orosz mandátum igazolása volt, ami az egyértelmű szándékot jelzi a párbeszédre Moszkvával – vélte Németh, aki szerint ez nehéz folyamat volt, és most hosszú emésztési időszak következik. Hozzátette: elfogadták azt a szocialista javaslatot is, amely a hasonló esetekben jelentősen megnehezíti a mandátumfosztást.
Németh kiemelte, a lengyel jogállamiságról szóló jelentést politikai hangulatkeltésnek tartja: azzal a politikai ízű kijelentéssel marasztalták el Varsót, hogy a lengyel igazságszolgáltatás függetlensége nem igazolható azzal, hogy máshol
Európában elemeiben ugyanez a jogrend. Hozzátette: a fideszes képviselők kiálltak Varsó mellett.
Végül Németh beszélt az Ukrajnával való kapcsolatról is, mint mondta, fontos volt, hogy a magyar delegációban kárpátaljaiak is voltak, az egyeztetéseken pedig világossá vált, hogy a jogtipró kijevi jogszabályok – az oktatási törvény, a középfokú oktatási törvény és a nyelvtörvény – az ET történetének legdiszkriminatívabb törvényei, miközben a nemzeti kisebbségekről szóló törvénnyel Ukrajna máig adós. Fontos volt, hogy leszögezték: a Velencei Bizottság előzetes normakontrollt akar gyakorolni. Németh a maga részéről hozzátette: mindenképpen érdemi párbeszédnek kell kezdődnie az ettől húzódozó ukrán féllel.