Külföld

Különleges kapcsolat Londonnal

Nincs elragadtatva a brit ellenzék attól, hogy Boris Johnson konzervatív miniszterelnök nagy hangsúlyt fektethet majd az Orbán Viktorral való együttműködésre

A brit miniszterelnök tanácsadója szerint különleges kapcsolat fűzi majd az Egyesült Királyságot hazánkhoz a Brexit után. Az ellenzéki Munkáspárt egyik politikusa szerint elfogadhatatlan volna Boris Johnson közeledése a magyar kormányhoz.

Különleges kapcsolat Londonnal
A Brexit után még szorosabbá válhat Johnson és Orbán kormányának viszonya
Fotó: AFP/POOL/Christian Hartmann

Támadja a baloldali ellenzék Boris Johnson brit kormányfő eddigi tanácsadóját, Tim Montgomerie-t, amiért korábban pozitívan nyilatkozott a magyar kormányról. Montgomerie még tavaly december 17-én tartott előadást Budapesten a Danube Institute think tank meghívására, gondolatai azonban csak most érték el a brit közvéleményt, miután a BuzzFeed News hétfő este írt róla.

Johnson tanácsadója – aki a tavaly decemberi választás után egyébként egyelőre még nem állt újra munkába – méltatta Magyarországot, amiért teret adott „a liberalizmus korlá­tai­ról” való gondolkodásnak, Montgomerie szerint a Konzervatív Párt hagyományaihoz híven a Johnson és Orbán Viktor magyar kormányfő által is képviselt nézetek szerint is fontos az egyén, akinek a javát szolgálják a jó közszolgáltatások, az erős család és az erős közösség, valamint az olyan nemzet, amely ezen értékeket előbbrevalónak tartja, mint mondjuk a bevándorlás támogatását.

Montgomerie szerint az Európai Unióból történő brit kilépés (Brexit) után Johnson sok energiát fektet majd a külpolitikába, különösen a „kulcsfontosságú európai országokkal” való kétoldalú kapcsolatokba. A tanácsadó úgy látta, fontos lesz a brit–francia és a brit–magyar viszony is. Hozzátette, kifejezetten reméli, hogy különleges lesz London és Budapest kapcsolata.

A Munkáspárt (Labour) árnyékkormányának tagja, Jon Trickett megvetendőnek nevezte Montgomerie gondolatait, szerinte ugyanis elfogadhatatlan a közeledés egy „iszlamofób és antiszemita” retorikát alkalmazó kormányhoz, amely „támadja a bevándorlókat és a menekülteket”, valamint „aláássa az igazságszolgáltatás és a média függetlenségét”. A BuzzFeed News szerint Montgomerie-t már múlt hónapban is bírálták, amiért a Twitteren azt írta, „érdemes alaposan tanulmányozni a magyar családpolitikát”.

Csattanós lengyel válasz a liberális politikusoknak

Az emberek szabadságának elrablása, hogy egyes politikusok azt állítják, politikájuknak nincs alternatívája – fogalmazott az Azonnalinak Zdzisław Krasnodębski, a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) EP-képviselője. „A Fidesz és a PiS illiberalizmusa visszaadja az embereknek ezt a fajta szabadságérzetet: hogy mindig van választás” – magyarázta. Kifejtette, a nyugati liberális politikusok állításaival szemben a magyar és a lengyel kormány egyáltalán nem ellenzi a jogállamiságot és az egyéni szabadságjogokat, épp ellenkezőleg, azokat „a periféria liberális demokráciái rabolták el a magukat a transznacionális elittel szemben tehetetlennek érző emberektől”. Krasnodębski beszélt arról is, hogy veszélyes a fokozódó uniós központosítás és az ellenvélemények elnyomása. (ŐM)

Kapcsolódó írásaink