Külföld

Káoszt hozhat az új év az olasz politikában

Több pártból is támogatják a referendumot

Január 14-én lépne hatályba az olasz választási rendszer reformja, amely a parlamenti képviselők harminc százalékának távozását eredményezné, azaz a jelenlegi 945 főről 600-ra csökkentené a képviselők és szenátorok számát. A kormánypárton lévő Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Demokrata Párt (PD), valamint az ellenzékben lévő jobbközép szövetség – a Liga, az Olasz Testvérek (FdI) és a Forza Italia – is támogatta a létszámcsökkenést.

Káoszt hozhat az új év az olasz politikában
Matteo Renzi is profitálhat a belpolitika felforgatásából
Fotó: AFP/NurPhoto/Mauro Ujetto

Amennyiben azonban a képviselőház vagy a szenátus egyötöde január 12-ig népi referendumot kérne, a képviselők száma változatlan maradna. Egészen pontosan 64 szenátor aláírására lenne szükség. Az népszavazást sürgetői között tartják számon Matteo Salvinit, a Liga elnökét, Licia Ronzullit, a Forza Italia szenátorát és Matteo Renzit, az Italia Viva (IV – Éljen Itália) párt elnökét. Eddig 63 szenátor látta el kézjegyével a népszavazás kérelmezését, már csupán egy aláírás hiányzik, hogy benyújtásra kerülhessen.

Ez egy előre nem látható lánc­reakciót indíthat be. Az M5S által indítványozott választási reform erejét vesztené, és a jelenlegi rendszer maradna hatályban. Van, aki helytelennek ítéli meg a reformot, és javításokat javasolna a választási törvény hatályba lépése előtt, mások a hatalmi pozíciójuk megtartása érdekében írták alá a kezdeményezést a népszavazásért, de olyanok is lehetnek, akik eszközként használnák egy esetleges előre hozott választások reményében. A Forza Italia szenátorai mellett a Demokrata Párt, az M5S és az IV tagjai írták alá a kezdeményezést.

A római parlament felsőháza egyébként hétfőn este elvetette az M5S javaslatát a legfeljebb 0,5 százalék kannabinoid THC-t tartalmazó, „light” marihuána legalizálásáról.

Kapcsolódó írásaink