Külföld

Maradni vágyók, Brexit-pártiak és a Munkáspárt

Szinte biztos a konzervatív győzelem a mai brit parlamenti választáson, de kérdéses,hogy lesz-e abszolút többsége Johnson pártjának, vagy marad a patthelyzet

Parlamenti képviselőket választanak a britek: a konzervatívok az esélyesek, de a nagy kérdés Boris Johnson számára, hogy pártjának lesz-e abszolút többsége. A maradáspárti Liberális Demokraták és a kilépés végrehajtását ígérő Konzervatív Párt között Jeremy Corbyn és a Munkáspárt menekülne a témától, és az egészségügyre koncentrál.

Maradni vágyók, Brexit-pártiak és a Munkáspárt
Rossz hangulatban készül a nagy megmérettetésre Boris Johnson és Jeremy Corbyn
Fotó: AFP/Daniel Leal-Olivas

Mozgalmas napra ébredt ma az Egyesült Királyság, ahol 46 millió választásra jogosult állampolgár dönthet a brit parlament alsóházának 650 képviselői helyéről, és ezzel az országot vezető kormányzatról. Politikai elemzők szerint a kampány szokatlanul „elnöki jellegű” volt, azaz főleg a pártok vezetői kampányoltak, a brit szokásokkal ellentétben a miniszterjelöltek inkább a háttérben maradtak. Ez azt eredményezte, hogy a választás igazából Jeremy Corbyn és Boris Johnson miniszterelnök párharcává is változott, amiből utóbbi jöhet ki jobban.

A konzervatívok és Boris Johnson jelszava egyszerű volt: „Megcsinálni a Brexitet.” A Munkáspárt szavazótábora ebben a kérdésben igen megosztott, így Corbynék igyekeztek továbbra is semleges álláspontra helyezkedni, hogy megőrizzék Brexit-párti szavazóikat, helyette inkább olyan kérdésekre koncentráltak, mint az egészségügy, amelynek kapcsán azzal vádolták a konzervatívokat, hogy kiszolgáltatnák a társadalombiztosítási rendszert az amerikai cégeknek, ami miatt az ellátás és a gyógyszerek jelentősen drágulnának.

A Liberális Demokraták és a Zöldek egyértelműen kiálltak amellett, hogy az Egyesült Királyságnak az unióban kellene maradnia, és több helyen összehangolták jelöltállítási stratégiájukat, amihez Walesben a helyi Plaid Cymru (Wales Pártja) is csatlakozott. Ugyanakkor a felmérésekből jól látszik, hogy a kilépéspártiak között is van hallgatólagos „szövetség”, a Brexit Párt visszaesése nemcsak Boris Johnson Theresa May-énél határozottabb Brexit-kommunikációjának köszönhető, hanem annak is, hogy sok körzetben Nigel Farage-ék nem indítottak jelöltet a konzervatívok ellen.

A brit pártok népszerűsége, százalékban
A brit pártok népszerűsége, százalékban
Fotó: YouGov

A YouGov legfrissebb, december 10-i felmérése szerint kicsit zárult az olló a Munkáspárt és a Konzervatív Párt között, de továbbra is a kormánypárt vezet magabiztos előnnyel: a felmérés készítésének idején a toryk a voksok 42,6 százalékát szerezték volna meg, a Labour pedig 33,8 százalékot kapott volna. A YouGov számításai szerint ez az eredmény azt jelentené, hogy a Konzervatív Pártnak az új alsóházban 339 képviselői helye lenne, ami 28 fős többséget jelentene. A Munkáspárt frakciójának létszáma 31 fővel, 231-re csökkenne. A mandátumok száma alapján ez lenne a Labour legrosszabb választási teljesítménye 1983 óta, a konzervatívoknak pedig 1987 óta a legjobb eredménye.

Ugyanakkor pont az elmúlt időszak magabiztos konzervatív győzelmet jelző felmérései miatt aggódik Boris Johnson és a tory vezetés, ugyanis a biztos győzelem tudata elkényelmesítheti szavazóikat. Nem véletlen, hogy Johnson igen aktív kampányt folytatott még az utolsó napokban is.

A lényegi kérdés ugyanis az elemzők szerint nem az, hogy ki nyer, hiszen a toryk győzelme majdnem biztosra vehető, hanem az, hogy lesz-e abszolút többsége Boris Johnson pártjának, vagy ismét parlamenti patthelyzet alakul ki.

A voksolás helyi idő szerint reggel 7 és este 10 óra között tart majd, az első eredményeket éjfélkor közlik, a végleges eredményekre pedig a hajnali órákig várni kell majd.

Kapcsolódó írásaink