Külföld
Nem tesz le Brüsszel a kvótáról
Az egyre súlyosabb migrációs helyzet egész Európa biztonságát veszélyezteti, a magyarkormány szerint ezért nem szabad újabb meghívókat küldeni a bevándorlóknak
Magyarország továbbra is a külső határok védelmét, illetve az illegális migráció megállítását, nem pedig a menedzselését tartja a legfontosabb megoldandó feladatnak – emlékeztetett a magyar kormány álláspontjára Pintér Sándor belügyminiszter a Bel- és Igazságügyi Tanács hétfői brüsszeli ülésén. A belügyi tárca közleménye szerint a tanácsülésen ismét napirendre került a kötelező kvóta, amelyet hazánk határozottan elutasít. A vitán Pintér Sándor kiemelte, hogy az illegális bevándorlókat nem behozni és szétosztani kell Európában, hanem kivinni innen őket. Az Európát sújtó migráció nem csökken, az olasz kikötők megnyitását követően és a balkáni migrációs útvonalon egyre súlyosabb a helyzet, a magyar határon újra nő a migrációs nyomás – olvasható a közleményben. A kormány szerint a migráció egész Európa biztonságát veszélyezteti, ezért nem szabad újabb meghívókat adni a bevándorlóknak.
A vita során Magyarország ráirányította a figyelmet arra, hogy az új jogalkotási ciklusban az uniós migrációs és menekültpolitika jövőjének kialakításakor célként kell kitűzni az illegális migráció megállítását, az illegális határátlépők és a menekültügyi rendszerekkel visszaélők visszaküldését, valamint a harmadik országokkal való hatékony együttműködést. A kormány álláspontja szerint a migrációs válság kirobbanása óta uniós szinten nem kerültek biztosításra a megfelelő jogi és eljárási keretek. A közlemény kiemeli, hogy a legális migráció a tagállamok nemzeti kompetenciájába tartozik.
A közlemény szerint Magyarország a kezdetektől ösztönzi, hogy az uniós határ- és partvédelmi ügynökség (Frontex) biztosítson támogatást a tagállamoknak és a harmadik országoknak az EU felé irányuló illegális migráció elleni fellépés során. A Frontex mandátumának megerősítésével ugyanakkor nem sérülhet a tagállamok szuverenitása, az nem veszélyeztetheti a tagállamok határvédelmi feladatainak ellátását. Az uniós külső határok hatékonyabb védelmét is biztosító Európai Határ- és Parti Őrségről szóló rendelet ma lép hatályba.
Az uniós belügyminiszterek hétfői ülésén mutatta be az uniós menekültpolitikára vonatkozó reformjavaslatait Horst Seehofer, a német belügyi tárca vezetője – írta a Die Welt. A tervek közé tartozik többek között az, hogy a menedékkérelmek előzetes vizsgálatát az unió külső határán kell lefolytatni, az elutasított kérelmezőket pedig deportálni. Seehofer javasolta azt is, hogy a pozitívan elbírált kérelmek tulajdonosait kvóták alapján osszák szét a tagállamok között.
Akadozik az afgánok kitoloncolása
Elégedetlen Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter az afgánok kitoloncolásának ügyében a német tartományok együttműködésével. A Tagesspiegel című német lap tegnap azt írta, szeptember végéig 22 331 afgán állampolgárt kellett volna hazaszállítani, múlt hétig ugyanakkor mindössze 317 kitoloncolást hajtottak végre sikerrel. Seehofer jelentősen növelné a deportálások számát. Anette Widmann-Mauz német menekültügyért és társadalmi integrációs ügyelért felelős miniszter szintén tegnap közölte, meg kell vizsgálni az óvodások németnyelv-tudását, és fejlesztő kurzusokra kell járatni a lemaradókat. (HSz)