Külföld

Egyoldalú médiajelentés

Ismételt vádak George Soros balliberális védenceitől

Elkészült a magyar média helyzetéről szóló jelentésével az a hat nemzetközi újságíró-szervezet, amely nemrég delegációt küldött Budapestre vizsgálódni.

A jelentés szerint november 25-től 27-ig tartózkodtak Magyarországon a delegáció tagjai, akik újságírók széles körével, a civil szféra képviselőivel, valamint Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkárral és Karácsony Gergely főpolgármesterrel találkoztak. A Népszava tegnapi cikkéből kiderült, hogy az újságírók széles köre alatt mások mellett Horváth Gábort, a Népszava külpolitikai rovatvezetőjét értették, valamint Hargitai Miklós MÚOSZ-elnököt.

A jelentés szerint a kormány 2010 óta szisztematikusan építette le a média függetlenségét, szabadságát és pluralizmusát, megosztotta az újságírói közösséget, továbbá saját előnyére torzította a médiapiacot. A dokumentumban olyan állítások szerepelnek, miszerint a kormányzati központosítással szemben hazánkban már csak kis számú kritikus, független médium létezik, amelyek folyamatos fenyegetettségben élnek, és anyagi forrásaik is csekélyek.

A jelentést jegyző újságíró-szövetségek nem ma kezdték Magyarország bírálatát, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) például a sajtószabadság-jelentéseiben évről évre hátrébb sorolja hazánkat. Az RSF-et a Fidesz tavaly Soros-szervezetnek nevezte, ezt a vádat pedig a szövetség elnöke, Pierre Haski nemrég a Népszavának azzal igyekezett cáfolni, hogy bár George Soros valóban támogatja az RSF-et, minimális szerepe van a szervezet munkájában. Haski egyúttal méltatta is Sorost, amiért világszerte erősíti a demokráciát.

A jelentést tegnap reggel bemutatták Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti EP-képviselőnek is, aki Judith Sargentinitől örökölte meg a magyar jogállamisági dossziét. A hetes cikkely szerinti eljárásban egyébként jövő kedden tartanak meghallgatást az Általános Ügyek Tanácsában.

Kapcsolódó írásaink