Külföld
Igen a Brexit-feltételekre
A megállapodást elfogadta, a menetrendet elutasította a parlament
Rögtön ezután azonban a képviselők leszavazták a megállapodás ratifikációjára kidolgozott rendkívül feszes kormányzati menetrendet, többük véleménye szerint ilyen fontos törvényt nem lehet három nap alatt lezavarni. Ugyanakkor már az is előrelépés, hogy a Brexit-folyamat kezdete óta a londoni alsóház először szavazott meg egy olyan megállapodást, amely a kilépési feltételeket rögzíti. Boris Johnson miniszterelnök az alsóházban bejelentette, hogy a kormány szünetelteti a folyamatot, amíg az Európai Unió döntést nem hoz a Brexit halasztását indítványozó brit kormányzati kezdeményezésről.
Johnson törvényi kötelezettsége alapján szombaton levélben értesítette Donald Tuskot, az Európai Tanács elnökét arról, hogy London a Brexit halasztását kéri január 31-ig.
A levelet azonban nem írta alá, mellékelt viszont még egy levelet, amelyben kifejti, hogy csak a parlament által alkotott törvényt teljesíti a halasztás kérésével, de valójában károsnak tartaná, ha az EU teljesítené ezt az indítványt. A menetrend keddi leszavazása után azonban a brit kormányfő úgy fogalmazott: jóllehet kormánya változatlanul az október 31-i kilépést pártolja, és ő ezt közli majd az uniós vezetőkkel is, csalódással veszi tudomásul, hogy a Ház ismét a késleltetésre voksolt.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerdán azt írta Twitterén, hogy a határidő kitolásának jóváhagyására tesz majd javaslatot a bennmaradó tagállamok vezetőinek. Donald Tusk hozzátette: írásbeli eljárást fog javasolni egy EU-csúcstalálkozó ismételt összehívása helyett.
Közben az Európai Bizottság bejelentette, hogy Michel Barnier jelenlegi Brexit-ügyi főtárgyaló vezetésével novemberben munkacsoport jön létre az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok kezelésére.