Külföld
„A hazafiaké lesz a jövő”
Az illegális bevándorlást támogatókat ostorozta Donald Trump az ENSZ közgyűlésében,Jair Bolsonaro pedig kijelentette: Amazónia nem az emberiség öröksége

A világ kettészakadásának veszélyére figyelmeztetett António Guterres ENSZ-főtitkár. Guterres a világszervezet közgyűlésének 74. ülésszakának általános vitáját megnyitva kifejtette, hogy az amerikai és a kínai gazdaság mellett felsorakozók között szakadék alakulhat ki: kettévált internet, más valuta, eltérő pénzügyi szabályok. A főtitkár aggasztó képet festett egy klímaválság, terjedő terrorizmus és növekvő egyenlőtlenség fenyegette, mélyen megosztott bolygóról.
A felszólalók közül a nap „sztárja” kétségkívül Donald Trump amerikai elnök volt, aki szerint a jövő a hazafiaké lesz, nem a globalistáké, és a bölcs vezetők népük és országuk jövőjét helyezik az első helyre. Az elnök ismét megerősítette, hogy minden országnak joga van lezárni a határait. A „nyitott határok aktivistái” ártanak azoknak az embereknek, akiknek elvileg segíteni akarnak – jelentette ki Trump, és az illegális bevándorlást a világ egyik legnagyobb kihívásának nevezte. „Van egy üzenetem ezeknek az aktivistáknak, akik a szociális igazságosság retorikájával álcázzák magukat: az alapelveitek nem igazságosak, hanem kegyetlenek és gonoszak – jelentette ki az amerikai elnök. –Bűnszervezeteket támogattok, amelyek ártatlan férfiakon, nőkön és gyerekeken élősködnek. Előrébb helyezitek hamis erkölcsi iránytűtöket számolatlan ártatlan ember életénél és jóléténél” – mondta, és hozzátette: „Amikor aláássátok a határbiztonságot, az emberi jogokat, és az emberi méltóságot ássátok alá.”
Trump nem mulasztotta el a sajtó kritizálását sem, ugyanakkor valamiért a tudományos közeget is célba vette, amikor kijelentette, hogy a média és az akadémiai intézmények támadják a történelmet, a hagyományokat és az értékeket. Sokak meglepetésére kiemelte, hogy csapata több ország kormányával együtt dolgozik azon, hogy senkit se üldözzenek szexuális orientációja miatt. Hitet tett a vallásszabadság és a női egyenjogúság mellett, ugyanakkor ellenezte a fegyvertartás korlátozását és az abortuszt.
A közel-keleti konfliktus kapcsán közölte: „Felelős kormány nem támogathatja az iráni vérszomjas magatartását.” Megjegyezte, hogy országa a legsúlyosabb szintű szankciókat vezetett be Irán ellen, és amíg a fenyegető iráni magatartás folytatódik, ezeket nem oldják fel, sőt, inkább szigorítják. Trump keményen figyelmeztette Kínát, hogy lejárt a kereskedelem terén elkövetett visszaélések ideje. Hozzátette: nem fogja tovább eltűrni, hogy más országok a nemzetközi kereskedelmi rendszert kihasználva hasznot húzzanak Amerikából. Donald Trump biztosított arról is, hogy Washington szorosan követi, hogyan kezeli Kína a hongkongi válságot.
Biztosított mindenkit, hogy amint az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, Washington különleges megállapodásról fog vele tárgyalni. Az amerikai elnök Venezuelát is támadta, miközben a venezuelai küldött látványosan egy könyvet olvasott.
Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint a világ már kettészakadt, mert az egyik fele technológiai újításokról beszél, a másik fele pedig a szegénységi küszöb alatt él és éhezik. Kijelentette azt is, hogy Törökország a legnagylelkűbb ország, ha a humanitárius segélyeket és a menekültek befogadását nézzük. Jair Bolsonaro brazil elnök a szocializmust bírálta, felemlegetve, hogy Venezuelában működik, hisz ott mindannyian egyformán szegények. Bolsonaro szerint a tűzvész nem pusztította el a brazíliai esőerdőket, mint ahogyan a hazug média jelentette, és a térség iránti külföldi érdeklődésnek az ásványkincsek és a biológiai sokféleség az oka, nem pedig az őshonos népek. Bolsonaro szerint hazugság az Amazonas-vidéket a világörökség részének nevezni, az ugyanis Brazília területe.
Röviden
Egyértelműen Iránt tette felelőssé a szaúdi olajlétesítmények ellen végrehajtott támadásokért közös közleményében Franciaország, Németország és Nagy-Britannia. Donald Trump amerikai elnök az ENSZ-közgyűlés ideje alatt elmondta, Washingtonnak nincs szüksége közvetítőkre a Teheránnal folytatandó párbeszédhez. Haszan Róháni iráni elnök pedig azt mondta, országa hajlandó a 2015-ös többhatalmi atomalku kisebb módosításaitmegvitatni az amerikai szankciók feloldásáért cserébe. Angela Merkel német kancellár elutasította az iráni követelést.
Megtagadta az Egyesült Államok a vízumot az ENSZ-közgyűlésre készülő orosz küldöttség tíz tagjától. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerint Washington megsértette nemzetközi kötelezettségeit.
Ukrajnai segélyek befagyasztását rendelte el Donald Trump néhány nappal azelőtt, hogy felhívta Volodomir Zelenszkij ukrán államfőt – írta az AP amerikai hírügynökség tegnap. Az amerikai elnök azt kérte az ukrán elnöktől, hogy indítson vizsgálatot Joe Biden volt amerikai alelnök ügyében, aki amerikai sajtóbeszámolók szerint beavatkozott 2014-ben az ukrán belügyekbe.
Washingtonnak jelen pillanatban nincs szándéka bármiféle erőt alkalmazni Phenjannal szemben – közölte Donald Trump. „Mi jól kijövünk Észak-Koreával, nincs okunk erőszakkal cselekedni” – tette hozzá.
Európa más részeiről helyezhet át csapatokat Lengyelországba az Egyesült Államok. Erről Donald Trump beszélt, miután New Yorkban tárgyalt Andrzej Duda lengyel elnökkel.
(HSz)