Külföld

Foglyokat cserélt Oroszország és Ukrajna

Megkezdődött szombaton az Oroszországban és Ukrajnában letartóztatott és elítélt állampolgárok cseréje - közölte a TASZSZ hírügynökséggel Nyikolaj Polozov, az ukrán tengerészek egyik ügyvédje.

„Az ukrán tengerészeket a moszkvai Lefortovo börtönből a Vnukovói repülőtérre szállították, ezért kijelenthetjük, hogy megkezdődött a fogolycsere” - mondta az ügyvéd.

Az Interfax orosz hírügynökség szerint közben egy ukrán felségjelű repülőgép landolt Vnukovón.

Dmitrij Kiszeljov, a Rosszija Szegodnya orosz állami hírügynökség vezérigazgatója azt közölte a TASZSZ-szal, hogy Kirill Visinszkij, a RIA Novosztyi Ukrajina hírportál májusban hazaárulás vádjával letartóztatott, orosz-ukrán kettős állampolgárságú főszerkesztője, akit az ukrán fellebbviteli bíróság augusztus végén feltételesen szabadlábra helyezett, már a kijevi repülőtéren van, és hamarosan Moszkvába repül.

Kijevben landolt az orosz repülőgép

Leszállt szombaton a kijevi Boriszpol repülőtéren a Rosszija különleges orosz légi alakulat Tu-204-es repülőgépe, amelyen az orosz-ukrán fogolycsere keretében Oroszországba szállítják az Ukrajnában fogva tartott orosz állampolgárokat - közölte a TASZSZ hírügynökséggel egy meg nem nevezett orosz biztonsági forrás.

A nyilatkozó nem közölte, hogy kik szerepelnek a fogolycsere listáján. Nyikolaj Polozov, a kercsi incidens után Oroszországban őrizetbe vett ukrán tengerészek egyik ügyvédje arról tájékoztatott, hogy az incidens mind a 24 ukrán résztvevője a moszkvai Vnukovo repülőtéren van.

Feltehetőleg a kicserélendő foglyok listáján van Oleh Szencov ukrán filmrendező is, akit egy Krím félszigeti terrorcselekmény előkészítésének vádjával Oroszországban 20 évi szabadságvesztésre ítéltek, majd augusztus végén a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben lévő fegyenctelepről váratlanul Moszkvába szállítottak - közölte Pavel Csikov, a rendező bírósági védelmét ellátó Agora jogvédő szervezet ügyvédje.

Az Ukrajnában 15 év börtönre ítélt Ruszlan Gadzsijev orosz harckocsizót azonban, aki 2015 elején a Donyec-medencei harcokban esett ukrán fogságba, nem szállították a fogolycserére kijelölt személyek kijevi gyűjtőhelyére - közölte Valentyin Ribin, Gadzsijev ügyvédje.

Földet értek Moszkvában és Kijevben az elengedett foglyokat szállító gépek

Földet értek Moszkva vnukovói, illetve Kijev boriszpili repülőterén az orosz-ukrán fogolycsere keretében szabadon bocsátott személyeket szállító repülőgépek - közölte szombaton az orosz Rosszija 24 hírtelevízió.

Tatyjana Moszkalkova orosz emberi jogi biztos megerősítette, hogy mindkét fél 35 foglyot engedett el.

A hazatérő ukrán szabadulókat a repülőgép utaslépcsőjénél fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, és mindegyiket külön megölelte. Zelenszkij azt is bejelentette, hogy a nap folyamán korábban telefonon beszélt orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal.

Moszkvában Kijevvel ellentétben nem alakult ki népünnepélyi hangulat a reptéren. Az utaslépcső aljában az orosz televíziósok a gépből kiszállók közül egyedül Kirill Visinszkijt, a RIA Novosztyi Ukraina hírportál Ukrajnában augusztus végén feltételesen szabadlábra helyezett, orosz-ukrán kettős állampolgárságú főszerkesztőjét szólították meg. A vnukovói repülőtéren a televíziós közvetítés tanúsága szerint egyetlen magas rangú politikus sem jelent meg.

A kijevi repülőtérre egyébként a foglyok fogadására a hozzátartozóik és az ukrán elnök mellett megjelent Arszen Avakov belügyminiszter, Ivan Bakanov, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) vezetője és Ruszlan Rjabosapka főügyész is. A hazatérő ukrán állampolgárokat orvosi vizsgálat után fogják elengedni.

Zelenszkij: ez volt az első lépés az összes ukrán fogoly kiszabadításához

A mostani ukrán-orosz fogolycsere az első lépés volt ahhoz, hogy kiszabadítsanak minden, még orosz területen fogva tartott ukrán állampolgárt, és folytassák a minszki folyamat végrehajtását, valódi fegyvernyugvást elérve a Donyec-medence térségében - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton a kijevi Boriszpil repülőtéren, ahol fogadta a Moszkvából hazatért 35 kiszabadult ukrán foglyot.

„Azt hiszem, megtettük az első lépést, ami nagyon nehéz volt. Ezután majd eljön az ideje valamennyi fogoly visszatérésének. Folytatjuk Minszkben most már a csapatszétválasztást két újabb szakaszban, először Zolote és Petrivszke között, majd az egész frontszakaszon, ezt valódi tűszünet követi és a háború lezárása” - fogalmazott az elnök. Hozzátette, hogy ezután egy nehéz folyamat kezdődik: a megszállt területek visszaszerzése. Kifejezte ugyanakkor meggyőződését, hogy az ukránok összefogással „nemcsak embereket, de az ország területeit” is vissza fogják szerezni.

Leszögezte, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök és közte létrejött egyezségek a mostani fogolycsere kapcsán teljes mértékben teljesültek. Elárulta, hogy az utolsó pillanapig nagy titokban tartották a részleteket, mert - mint mondta - voltak, akik meg akarták akadályozni a fogolycserét. Azt ígérte, hogy ezek neve „valamikor nyilvánosságra kerül”.

A több mint öt év rabság után kiszabadult Oleh Szencov krími ukrán filmrendező a reptéren újságírók előtt reményét fejezte ki, hogy a többi ukrán fogoly is mielőbb visszanyeri majd szabadságát. „Harcunk azonban még nem ér véget az utolsó fogoly kiszabadulásával sem. A győzelem még nagyon távol van” - tette hozzá.

Roman Szuscsenko, a fogságból szabadult ukrán újságíró köszönetet mondott nemcsak Zelenszkijnek, de elődjének, Petro Porosenko volt államfőnek is azért az erőfeszítésért, amit kiszbadításukért tettek.

A kiszabadult 24 haditengerészt - akik a Kercsi-szorosban tavaly történt incidens során estek orosz fogságba - és a többi ukrán foglyot a repülőtérről egyenesen Kijev egy katonai és egy elitkórházába szállították kivizsgálásra, illetve gyógykezelésre. Az egyik kiszabadult fogoly, Mikola Karpjuk, az UNA-UNSZO ukrán nacionalista szervezet tagja a repülőtéren elmondta, hogy a vele együtt elítélt társa, Sztanyiszlav Klih rendkívül súlyos állapotban van, pszichés problémáiról ügyvédei már korábban is beszámoltak fogva tartása alatt. Karpjukot és Klihet 2016-ban ítélte egy grozniji bíróság 22 és fél, illetve 20 évi fegyházbüntetésre azzal a váddal, hogy 1994-1995-ben harci tevékenységben vettek részt Csecsenföldön, és orosz katonákat öltek meg.

Julija Timosenko, az ellenzéki Haza (Batykivscsina) párt vezetője a Facebookon „az év legjobb hírének” nevezte az ukrán foglyok kiszabadulását.

Ukrajna a fogolycsere keretében átadta Oroszországnak Volodimir Cemah donyecki szakadár fegyverest, akinek köze lehetett a 2014-ben a MH17-es malajziai utasszállító repülőgép Kelet-Ukrajna feletti lelövéséhez - közölte a holland külügyminisztérium szombaton. A tragédiában 298-an vesztették életüket.

A holland ügyészség korábban felszólította Kijevet, hogy ne engedje Oroszországba utazni Cemahot, mert szökése veszélybe sodorhatja az MH17-es ügyében zajló vizsgálatot. A nyomozók jelezték: szeretnék kihallgatni a férfit.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Interfax Ukraina portál szerint viszont azt közölte, hogy a szakadárt szabadon engedése előtt többször kihallgatták.

„Kihallgattuk, és nem csak a hazatérése előtt. Nem nevezem meg azokat az európai vezetőket, akikkel tárgyaltunk a nyomozás során (.). Ez bonyolult ügy volt. Attól tartottam, hogy a fogolycsere meghiúsulhat miatta” - mondta az ukrán elnök újságíróknak nyilatkozva a boriszpili repülőtéren Kijevben, az Oroszországból hazatérő elengedett ukrán foglyokat fogadva.

Cemahot a kijevi fellebbviteli bíróság csütörtökön helyezte szabadlábra. Ő irányította a Hollandiából Malajziába tartó MH17-es járat lezuhanásakor a donyecki szakadárok légvédelmi dandárját a katasztrófa térségében.

A férfit június végén vették őrizetbe Donyeck megye szakadár ellenőrzés alatti részében, Sznyizsne városában, majd két hónapra előzetes letartóztatásba helyezték, később fogva tartását meghosszabbították.

A Kínában tartózkodó Angela Merkel német kancellár üdvözölte az ukrán-orosz fogolycserét, reményteli jelnek nevezve azt - írta Twitter-bejegyzésében Steffen Seibert német kormányszóvivő. Egyúttal felszólította a feleket, hogy tegyenek meg mindent a minszki egyezmények betartásáért.

„Örülök neki, hogy Oleh Szencov ukrán filmrendező és az ukrajnai tengerészek végre hazatérhetnek” - mondta Merkel a szóvivő szerint.

Donald Trump amerikai elnök szintén kedvezően fogadta az eseményt.

„Nagyon jó hír, talán az első óriási lépés a béke felé” - írta a Twitteren. „Gratulálok mindkét országnak!” - tette hozzá az amerikai elnök.

David Sassoli, az Európai Parlament elnöke szerint a fogolycsere a két ország közötti feszültség csökkenését jelzi. Külön említette és örömtelinek nevezte Szencov kiszabadulását. Mint mondta, alig várja, hogy átnyújthassa személyesen az Európai Parlamentben a közelmúltban neki ítélt Szaharov-díjat.

Üdvözölte a fogolycserét Liliane Maury Pasquier, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének elnöke és Sauli Niinistö finn elnök is. Utóbbi szerint ez fontos lépés volt a minszki megállapodások teljesülése felé.

Kapcsolódó írásaink