Külföld

Újabb külföldi vita a magyar jogállamiságról

Scheppele a források megvonását sürgette

Elsősorban Magyarországról és Lengyelországról esett szó azon a panelbeszélgetésen, amit az European Forum Alpbach harmadik napján tartottak a konferenciának otthont adó tiroli faluban, Alpbachban, túlnyomórészt az érintett országgal szemben erősen kritikus felszólalókkal és közönséggel.

A magyar kormányt évek óta bíráló Kim Lane Scheppele alkotmányjogász, a Princeton Egyetem professzora bevezetőjében amellett érvelt, hogy jogállamisági válság van az Európai Unióban, majd azzal vádolta Brüsszelt, hogy nem lép fel elég erélyesen Lengyelországgal és Magyarországgal szemben. Scheppele szerint az uniós források megvonásával kellene büntetni az érintett országokat, mert az inkább a kormánynak, nem a lakosságnak ártana. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Csoport igazgatója amellett foglalt állást, hogy az EU-nak elegendő eszköze van a jogállamiság védelmére, a konkrét ügyekben való döntéshozatal megfelelő. Hangsúlyozta, ezen túlmutató mechanizmusokkal előállni veszélyes játék, mert a jogállamiságnak nincs egységes definíciója, és nem mérhető.


Halmai Gábor alkotmányjogász, a firenzei European University Institute professzora a jogállamiság mérésének problémájával kapcsolatban a Sargentini-jelentésre hivatkozott, valamint az Európai Parlament azon döntéseire, amelyek Lengyelországra vonatkoztak. Mráz kiemelte, hogy a Sargentini-jelentés számos téves állítást tartalmaz.