Külföld

Trump: Johnson éppen a megfelelő ember a Brexit végrehajtására

Átfogó kereskedelmi megállapodást fog kötni az Egyesült Államok az Európai Unióból kilépő Nagy-Britanniával - mondta vasárnap újságírók előtt Donald Trump amerikai elnök a G7-es országcsoport csúcstalálkozójának otthont adó Biarritzban, hozzátéve, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök éppen a megfelelő ember arra, hogy kiléptesse országát az unióból.

Trump: Johnson éppen a megfelelő ember a Brexit végrehajtására
Boris Johnson brit miniszterelnök (balra) és Donald Trump amerikai elnök munkareggelijük előtt a G7-csúcstalálkozó helyszínén, Biarritzban
Fotó: AFP/Pool/Erin Schaff

„Ő az az ember, aki véleményem szerint nagyszerű miniszterelnök lesz” - mondta az amerikai elnök. Hozzátette, hogy várakozásai szerint mostantól felgyorsulhatnak a brit-amerikai kereskedelmi tárgyalások, amelyek eddig a brit fél miatt akadoztak.

Boris Johnson a Trumppal elköltött munkareggelije után arról beszélt, hogy kemény kereskedelmi tárgyalásokra számít az Egyesült Államokkal, de a brit vállalatoknak hatalmas lehetőségei vannak az amerikai piacon. A brit kormányfő hozzáfűzte: Nagy-Britannia összességében inkább a „kereskedelmi békét” támogatja, szemben a jelenleg zajló kereskedelmi háborúval, és nem pártolja vámok bevezetését.

Donald Trump igyekezett eloszlatni azokat a híreket, miszerint feszült hangulatban fogadnák őt Biarritzban a világ legfejlettebb országainak vezetői. Reggeli Twitter-üzenetében azt emelte ki, hogy a G7-vezetők remekül kijönnek egymással a találkozón.

Az amerikai elnök arra készül, hogy rávegye a G7-csoport tagjait, tegyenek többet a gazdaság serkentése érdekében, illetve hogy nyissák meg jobban az európai, japán és kanadai piacokat az amerikai gyártók termékei előtt.

Néhány napja újabb szakaszába lépett az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, miután Peking újabb vámokat vezetett be amerikai termékekkel szemben. Újságírók érdeklődésére Trump úgy fogalmazott: a fokozódó kereskedelmi viták ellenére Washington „jelenleg nagyon jól kijön” Kínával.

Párizs szerint pozitívak voltak és folytatódnak a nukleáris válságot érintő tárgyalások az iráni külügyminiszterrel

A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint az iráni diplomácia vezetője mintegy három órán át tárgyalt a G7-csúcstalálkozó helyszínén először francia kollegájával, Jean-Yves Le Driannal, majd egy félórás megbeszélést folytatott Emmanuel Macron francia államővel a biarritzi polgármesteri hivatalban. A találkozót követően Mohamed Dzsavád Zaríf a biarrizti repülőtérről az iráni kormánygéppel visszarepült Teheránba. A francia elnöki hivatal jelezte, hogy a megbeszéléseken brit és német diplomáciai tanácsadók is jelen voltak. Az iráni külügyminiszter biarrizti látogatását az Egyesült Államok is jóváhagyta.

„Néhány óra alatt dőlt el mindent. Amint lehetővé vált, tájékoztattuk az európai országokat és az amerikaiakat is” hangsúlyozta a francia elnöki hivatal. Donald Trump amerikai elnököt személyesen Emmanuel Macron tájékoztatta.

Az iráni külügyminiszter a Twitteren jelezte, hogy Emmanuel Macronnal is találkozott, miután „részletes megbeszélést” folytatott Jean-Yves Le Drian külügy- és Bruno Le Maire gazdasági miniszterrel.

Az iráni külügyminiszter jelenléte óriási meglepetés a G7-ek csúcstalálkozóján, ahol a francia diplomácia és az európai partnerek arról próbálják meggyőzni Donald Trump amerikai elnököt, hogy tegyen gesztusokat az iráni nukleáris program korlátozásáról szóló többhatalmi megállapodás megmentése érdekében.

Franciaország hónapok óta vezető szerepet tölt be abban, hogy megpróbálják megmenteni a 2015-ben Iránnal aláírt atomalkut, amelyből az Egyesült Államok tavaly májusban kilépett, és visszavezette az Iránnal szembeni szankciókat, amire válaszul júliusban Teherán felfüggesztette az egyezményben vállalt kötelezettségeinek a betartását. Emmanuel Macron francia elnök éppen a biarritzi csúcstalálkozó előtt, pénteken Párizsban fogadta Dzsavád Zaríf iráni külügyminisztert.

Az amerikai internetes óriáscégekre kivetett francia adókról egyeztettek a két ország képviselői

A csúcstalálkozó keretében titkos tárgyalások kezdődtek a francia és az amerikai kormány képviselői között az amerikai digitális szolgáltatókra kivetett francia adók ügyében.

Ez utóbbiak miatt korábban Donald Trump amerikai elnök ellenlépésként vámokat helyezett kilátásba a francia borokra. A francia sajtó értesülése szerint a két ország kompromisszumként egy nemzetközi adó kidolgozásában állapodott meg.

A Le Journal du Dimanche című vasárnap megjelenő francia hetilap és a France2 közszolgálati televízió fotókkal illusztrált tudósításban számolt be arról, hogy Bruno Le Maire francia gazdasági és pénzügyminiszter szombaton a Biarritztól mintegy harminc kilométerre található Saint-Pée-Sur-Nivelle-ben található nyaralójában látta vendégül amerikai kollegáját, Steven Mnuchint és Lawrence Kudlowt, a Fehér Ház gazdasági tanácsadóját, akikkel az amerikai internetes óriáscégekre kivetett francia adókról egyeztetnek.

A Google-t, az Amazont, a Facebookot, az Airbnb-t (GAFA) és más hasonló nagyvállalatokat Párizs arra hivatkozva sújtotta ezzel az adóval, hogy túl kevés illetéket fizetnek azokban az európai országokban, ahol székhellyel rendelkeznek. Az érintett cégek diszkriminatívnak nevezték a döntést, az amerikai elnök pedig ellenlépéseket helyezett kilátásba, egyebek mellett a francia borok vámjának megemelését.

A Lawrence Kudlowt által „nagyon nagy hibának” nevezett, 2019. január 1-én életbe lépett francia adók az amerikai szolgáltatók forgalmának mintegy három százalékát teszik ki.

A francia sajtó szerint a kompromisszumkeresés érdekében a francia kormány az amerikai fél által elfogadhatóbbnak tekintett megoldást tett le az asztalra Biarriztban, és azt Emmanuel Macron francia és Donald Trump szombati munkaebédjükön jóváhagyta.

Az elképzelés szerint a francia adót egy nemzetközi adó váltaná fel, amelyen a párizsi székhelyű Gazdasági és Együttműködési Fejlesztési Szervezet (OECD) már dolgozik, és amelyet a jövő év elejére véglegesít. A francia kormány jelezte, hogy visszavonja a francia adót a nemzetközi adó elfogadása esetén, ezzel a Párizs és Washington eltemethetné a kérdésben a csatabárdot.

Az OECD javaslata október végére készül el, és nemcsak a GAFA-cégeket, hanem valamennyi olyan nagyvállalatot érintene, amely a piacát nem kizárólag abban az országban fejleszti, amelyben az állandó székhelye található, és úgynevezett adóoptimalizálását gyakorol.

Miután a francia és az amerikai elnök az elvi kérdésekben megállapodott, a két kormány képviselői között vasárnap délelőtt folytatódott az egyeztetés, amely a francia sajtó értékelése szerint azt tükrözi, hogy mindkét fél támogatja az előrelépést a kérdésben.

Kapcsolódó írásaink