Külföld
Nehéz két év elé néznek Iránban
A Külügyi és Külgazdasági Intézet szerint a mostani erőviszonyok megmaradása valószínű Teherán és Washington között

Három forgatókönyv képzelhető el a következő két évre nézve. Az első lehetőség a feszült eszkaláció, ami a jelenlegi erőviszonyok megmaradásához társul, amely szerint a mai ismert körülmények nem változnak, nem következik be háború. Szalai szerint ez igen valószínű forgatókönyv, bekövetkeztéhez pedig az kell, hogy fennmaradjon a kölcsönös bizalmatlanság, valamint a háború elkerülésének szándéka is. Valószínű, hogy a felek nem kezdenek közvetlenül tárgyalni, ahogy az is, hogy asztalhoz ülnek, ám a belpolitikai folyamatok vagy a felek közti nézeteltérések miatt sem tudnak megegyezni két éven belül. Az is elképzelhető, hogy tárgyalni kezdenek, ám a folyamat megbukik, és visszatérnek a tárgyalásokat megelőző állapotba.
A második forgatókönyv a háború, amihez az kell, hogy „olyan államközi fegyveres konfliktus robbanjon ki, amely során mindkét fél erőszakos eszközöket használ, hogy a válságot véglegesen megoldja saját céljainak elérése érdekében”. Szalai szerint jelenleg „a szándékos háború kirobbanásának esélye alacsony, a véletlen háborúé közepes; sikertelen tárgyalásokat követően azonban a szándékos háború esélye megnövekedne”.
A „közepes és magas közé” tehető annak esélye, hogy két éven belül megkezdik a tárgyalásokat, a megállapodás esélye azonban már korlátozottabb, egyebek mellett amiatt, mert jelenleg Teherán utasítja el a tárgyalásokat bizalmatlanság miatt, valamint kivárásra is játszhat, hátha Donald Trump elnököt jövőre egy demokrata váltja. Szalai szerint az Európai Unió szempontjából mindenképpen a vita békés rendezése az előnyös, ami az európai–iráni gazdasági kapcsolatok elmélyítéséhez is elvezethet.
Viták közt épül a húszi diplomácia
Mohamed ed-Dajlami személyében „nagykövetet” neveztek ki a jemeni húszi lázadók Teheránba az általuk ellenőrzött al-Maszíra televízió közlése szerint – jelentette az MTI. Az Abed Rabbó Manszúr Hádi vezette jemeni kormány – amely 2015-ben megszakította kapcsolatait Iránnal – közleményben a nemzetközi jog megsértésének nevezte a lépést, emlékeztetve arra, hogy a húszikat egyetlen ország sem ismeri el. Irán korábban már elismerte, hogy a jemeni konfliktusban a húszik mellett áll, tagadta azonban, hogy fegyvert szállítana nekik, hangsúlyozva, hogy támogatása csupán „politikai jellegű”.