Külföld

Újabb lejtmenet előtt a kanadai liberálisok

Etikai szabályokat sértett meg Justin Trudeau, amikor nyomást gyakorolt az igazságügyi miniszterre egy nagyvállalat vesztegetési ügyének eltussolása érdekében

Már éppen kezdte visszaszerezni elvesztett népszerűségét Justin Trudeau kanadai kormányfő liberális pártja egy botrány után, amikor megjelent a parlamenti etikai biztos jelentése. Az őszi választásokig tovább nőhet a konzervatívok előnye.

Újabb lejtmenet előtt a kanadai liberálisok
Komoly csapást mér a kanadai miniszterelnök pártjára a mostani jelentés
Fotó: AFP/Kiyoshi Ota

Megsértette az etikai szabályokat Justin Trudeau kanadai miniszterelnök az úgynevezett SNC-Lavalin-ügyben – állapította meg jelentésé­ben Mario Dion, az ország etikai és összeférhetetlenségi ügyeket vizsgáló parlamenti biztosa. A nagy port kavaró ügyet Jody Wilson-Ray­bould volt igazságügyi miniszter robbantotta ki februárban, amikor azt állította, nyomást gyakoroltak rá a kormányban, hogy ne indítson büntetőeljárást az SNC-Lavalin építőipari cég ellen, ami több millió dollár kenőpénzt fizetett megbízásokért cserébe az akkori líbiai vezetésnek. Wilson-Raybould a kanadai parlament igazságügyi bizottsága előtt azt mondta, Trudeau-ék azt akarták, csak pénzbírsággal sújtsa a céget, és amikor ebbe nem ment bele, áthelyezték a veteránügyi tárca élére, majd távozott a kormányból. A botrány miatt azóta lemondott mások mellett a költségvetési miniszter és Trudeau tanácsadója is. Maga Wilson-Raybould is lemondott, sőt, kizárták a Liberális Pártból (LPC).

Dion most publikált jelentésében azt írta, a kormányfő befolyását arra használta, hogy megakadályozza, ellehetetlenítse, majd hiteltelenné tegye a miniszter döntését.

Trudeau olyan megoldást akart találni, ami nem sérti az SNC-Lavalin üzleti érdekeit Kanadában. Mostani sajtótájékoztatóján is kiállt a döntése mellett, mint mondta, mindenért vállalja a felelősséget, de nem fog bocsánatot kérni azért, hogy kiállt kanadai munkahelyek megvédése mellett. Emlékeztetett, az SND-Lavalin kilencezer embert foglalkoztat Kanadában és ötvenezer alkalmazottja van világszerte, egy büntetőeljárás nyomán pedig egy évtizedre minden szövetségi kormányzati beszerzési eljárásból kizárnák Kanadában. Az ombudsman jelentésének nincs jogi következménye, Nelson Wiseman, a Torontói Egyetem politikatudományi professzora szerint viszont – akit az AP hírügynökség idézett – a botrányba belebukhat a kormány.

Kanadában október 12-én tartanak választásokat, a CBC helyi közmédia tegnapi cikke szerint pedig a liberálisoknak komoly csapást jelenthet Dion jelentése. Februárban, közvetlenül a botrány kirobbanása előtt a liberálisok négy százalékkal vezettek a Konzervatív Párt (CPC) előtt és jó esélyük volt egy újabb parlamenti többség megszerzésére. Mire három hónappal később lefutottnak látszott az ügy és az érintettek is lemondtak, az LPC már hét-nyolc százalékos veszteséget szenvedett, a konzervatívok viszont hat-hét százalékot erősödtek. Trudeau még rosszabbul járt, az Abacus Data felmérései szerint ugyanis míg 2018 végén a kanadaiak 44 százaléka volt jó véleménnyel róla, addig idén áprilisban már csak 12-13. A liberálisokra mostanra kezdtek magukhoz térni, a legfrissebb felmérések szerint 32 százalékon állnak – azaz veszteségük mintegy felét visszaszerezték –, míg a konzervatívok harminchármon. A CBC szerint a következő hetek felméréseiből derül ki, okoz-e újabb visszaesést a majdnem elfeledett SND-Lavalin-ügy.

Kapcsolódó írásaink

Közel lehet Trudeau bukása

ĀA kanadai kormány több tagjának lemondását eredményező óriási korrupciós botrány mélypontra juttatta a liberális miniszterelnök népszerűségét és tekintélyét