Külföld
Videó bizonyítja a macedón különleges ügyész érintettségét a zsarolási botrányban

A La Veritá történeti áttekintésként összefoglalja, hogy 2016 óta Németország a Deutsche Telekom leányvállalatán keresztül több ezer órányi lehallgatási anyagot rögzített az akkoriban hatalmon lévő konzervatív politikai vezetőkről. A titkos anyagok végül Zoran Zaev ellenzéki szocialista politikushoz kerültek, hogy felhasználásukkal elősegítsék a hatalomra kerülését, majd megteremtsék a későbbi zsarolhatóságának feltételeit. Akkoriban a német törekvések Soros György elképzeléseivel is megegyeztek – hiszen a spekuláns üzletember támogatta a hónapokon keresztül zajló, kormányellenes utcai tüntetéseket.
A külföldi befolyásolást a konzervatív párt (VMRO-DPMNE) mindig is kifogásolta, vitatva a lehallgatások jogszerűségét és azok igazságtartalmát. Az Európai Bizottság és annak külpolitikai képviselője, Federica Mogherini le akarta csillapítani az akkori konzervatív macedón kormánytöbbség felháborodását, s ennek érdekében azt javasolta Macedóniának: hozzon létre egy különleges ügyészséget azzal a feladattal, hogy ellenőrizze a lehallgatási anyagok hitelességét. Ez a testület az EU szerint arra is hivatott lett volna, hogy segítse elő egy igazi jogállam és egy olyan működő demokrácia kialakítását, amelyben a macedón állampolgárok bízhatnak.
Az így létrejött Különleges Ügyészi Hivatal (KÜH) feladata nemcsak a lehallgatás teljeskörű kivizsgálás lett, hanem egy új jogrend kidolgozása is annak érdekében, hogy a macedón polgárok visszanyerjék a demokratikus intézményekbe vetett bizalmukat. A KÜH élére az addig ismeretlen bírót, Katica Janevát nevezték ki.
A KÜH a lehallgatási anyagok nyomán számos politikust világított át, juttatott rács mögé, illetve börtönbe juttatta az előző kormányhoz köthető titkosszolgálati vezetőt is. Mindez teljesen átrajzolta az ország politikai térképét, elősegítve ezzel Zaev hatalomra kerülését.
Miután Zaev hatalomra került, engedett a nemzetközi nyomásnak, és belement az alkotmány görög érdekeknek megfelelő átalakításába, abba, hogy az ország nevét Észak-Macedóniára változtassák.
A Zaev vezette szocialista kormány döntéseinek legitimációjával, illetve a különleges ügyészég politikai hatalomgyakorlásával szemben a legnagyobb politikai „ellenállás” Gjorge Ivanov államfőtől érkezett, aki nem volt hajlandó aláírni az alkotmány módosítását. Azonban kihasználva az európai szintű támogatással rendelkező Janeva ügyész politikai mozgásterét, a szocialista támogatással áprilisban kinevezett új államfő, Stevo Pendarovski már fenntartások nélkül aláírta a névváltoztatás szabályozását.
A legutóbbi fejlemények viszont egy újabb fordulatot körvonalaznak, amely befolyással lehet a Zaev-kormány sorsára is: hetekkel ezelőtt letartóztatásba került egy ismert tévékommentátor, Bojan Jovanovszki, akit zsarolással vádoltak a hatóságok. A vád szerint a Janeva hivatalából kiszivárgott lehallgatási anyagokkal 8 millió eurós összeggel zsarolták volna meg Észak-Macedónia legtehetősebb vállalkozóját, Jordan Kamcsevet. Az Impero-ügyként elnevezett botrány nagyfokú közfelháborodást váltott ki, a kedélyeket pedig tovább korbácsolta, hogy a speciális főügyész fiáról kiderült: a letartóztatott Bojan Jovanovski karitatív szervezetének a vezetője. Janeva felelősségének tagadása mellett azonban benyújtotta lemondását, bár addig a posztján marad, amíg utódját ki nem nevezik.
A La Veritá birtokába került egy olyan videó és egy hangfelvétel, amely egyértelműen bizonyíthatja a letartóztatott Jovanovszki és Janeva kapcsolatát. A macedón ügyészség rendelkezésére is álló felvételeken látható egyfelől a zsarolási összeg egy része, másfelől Jovanovszki távozása a házi őrizetben lévő macedón vállalkozótól. A hangfelvételekből pedig kiderül, hogy Jovanovszki a pénzösszeg átadásával egyben azt is megígérte a vállalkozónak, hogy másnap szabadul a házi őrizetből – ami meg is történt.