Külföld
Bolgár elnöke lesz az IMF-nek
Macron és a V4-ek közti alku eredménye lehet, hogy Georgievát jelölte az Európai Unió a Nemzetközi Valutaalap élére

Krisztalina Georgievát jelöli az Európai Unió a Nemzetközi Valutaalap (IMF) élére – közölték pénteken francia források, az információ pedig futótűzként szaladt végig a nemzetközi sajtón. A brüsszeli Politico korábbi elemzésében ugyancsak arra világított rá, hogy a Manfred Weber mögé kénytelen-kelletlen felsorakozott jobboldali erők számára a „B-terv” lehetne egy efféle csúcspozíció megszerzése, a jelöltek között pedig dobogósként mutatták be Georgievát. A Financial Times pedig arról cikkezett, hogy Georgievával végtére is az EU keleti fele nyert egy pozíciót, ugyanakkor mindez Emmanuel Macron francia elnök érdeme.
Való igaz, hogy térségünk tényleg kimaradt az uniós csúcspozíciók kiosztásából. Így Georgieva esetleges kinevezése afféle kompenzációként is felfogható lenne. Sokan egyenesen úgy vélik, hogy az Emmanuel Macron francia elnök és a V4 országainak megállapodásának titkos része volt a bolgár jelölt nevezése.
Georgieva egyébként a holland ex-pénzügyér Jeroem Dijsselbloem elől vitte el a pozíciót, aki viszont Twitteren gratulált a bolgár jelöltnek, „a lehető legnagyobb sikert” kívánva neki. Egyes elemzők szerint éppen Orbán Viktor miniszterelnök és a visegrádi országok szövetségének legfontosabb célja volt megakadályozni, hogy a közép-európai országokat a magyar álláspont szerint többször megsértő Manfred Weber és Frans Timmermans legyen uniós elnök. Furcsamód ehhez Emmanuel Macron francia elnökkel kellett alkalmi szövetséget kötni, s e paktum titkos része lehetett, hogy az IMF elnöke Georgieva legyen. Aki egyébként messze nem bírta a szavazatok túlnyomó többségét, de 56 százalékot azért megszerzett, amivel Dijsselbloem fölé kerekedett, aki elismerte vereségét.
Georgieva jelenleg a Világbank vezérigazgatója. Az IMF élén szeptember 12-ig álló Christine Lagarde azért mondott le, mert az Európai Központi Bank (EKB) elnöki posztjára jelölték.
Georgieva egyébként 14 órás alkudozási processzus után kerekedett felül, így győzelme valódi diadalnak tekinthető. Egyébként veterán politikusról beszélünk, aki 1993 óta a Világbank munkatársa, ekkor közgazdászként csatlakozott a szervezethez. Dolgozott Ázsiában és Oroszországban. Kérdés, hogy mivel 65. életévét tölti be, ami egyben az IMF élére választott politikusok felső korhatára, hogyan kezeli majd a helyzetet a Világbank.