Külföld
Timmermans vitát nyert
A baloldali és liberális csúcsjelöltek szerint Manfred Weber nem mert kiállni ellenük – Verhofstadt továbbra is a migráció legalizálását szorgalmazta
A legnagyobb pártcsalád, az Európai Néppárt csúcsjelöltje nélkül vitáztak tegnap este Maastrichtban az Európai Bizottság elnöki székéért versengő politikusok, Manfred Weber ugyanis inkább mentora, Theo Waigel volt német pénzügyminiszter 80. születésnapi ünnepségét választotta a holland város helyett.
A tegnapi vitán így tehát a zöldpárti Bas Eickhout, a szociáldemokrata Frans Timmermans, a szélsőbaloldali Violeta Tomic, a liberális Guy Verhofstadt, valamint a reform-konzervatív, jobboldali Jan Zahradil vett részt.
Az eseményre egyébként az Európai Ifjúsági Hét első napján került sor, a vitát kivetítőkön közvetítették az Európai Parlament brüsszeli épülete előtt szemlélődők számára.
A vitán szó esett a digitalizációról, a techóriásokról, az álhírekről, a klímaváltozásról, az egyenlőtlenségekről, a migrációról és Donald Trump amerikai elnökről is.
A résztvevők sokszor egymás szavába vágó, személyeskedéstől sem mentes, de alapvetően jó hangulatú vitát folytattak. A legtöbb csípős, de többnyire tréfás megjegyzés a vita egyetlen jobboldali résztvevőjét, Zahradilt érte, a keményebb kritikák pedig Webert, amiért távolmaradt a vitától, ezt rendszerint megfutamodásként értékelték.
Timmermans úgy beszélt, mintha már nyert volna. Verhofstadt parlamenti felszólalásaihoz hasonlóan heves volt – kiállt például a migráció legalizálása mellett. Tomicot – akinek az angoltudása ellenfeleinél kevésbé versenyképes – többször megszorongatták a moderátorok, de általában leperegtek róla az érvelésének hiányosságaira rámutató észrevételek. A Politico szavazásán a nézők Timmermanst találták a leginkább, Tomicot pedig a legkevésbé meggyőzőnek.
Szűk másfél óra után Orbán Viktor neve is elhangzott, Verhofstadt arról beszélt ugyanis, hogy a „jogállamiságot sértő országok” esetében az adott kormánytól, de nem az emberektől kell megvonni a forrásokat. Timmermans a vita végén egy osztrák alpolgármesterre utalva bírálta, hogy egyes politikusok „patkányoknak neveznek embereket”.
Juncker: Számomra Orbán mindig is hős volt
A magyar kormányfőről is kérdezte Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét a lengyel Rzeczpospolita. „A kilencvenes évek második fele óta ismerem, amióta először miniszterelnök lett. Korábban már felnéztem rá a bátorságot, amit mutatott, mikor a szovjet csapatok még Magyarországon állomásoztak” – idézte fel a luxemburgi politikus. Hozzátette, Orbán Viktor számára „mindig is hős volt”. „Jó a kapcsolatom vele, és biztos vagyok benne, hogy ugyanezt mondaná rólam. Éveken át, magunk közt, diktátornak hívtam Orbánt, és nevetett rajta” – magyarázta. A Lengyelországgal szembeni uniós eljárással kapcsolatban úgy fogalmazott, „a jogállamiság az EU sarokköve”, bár időről időre egyes országok megengednek maguknak bizonyos fokú engedetlenséget, függően attól, épp ki van hatalmon és a politikai ciklus mely állomásánál jár. Megjegyezte, biztos benne, hogy a néhány év múlva ez már meghaladott probléma lesz, és a posztszovjet országok elfogadják a jogállamiság alapvető voltát.
Weber nem tudná könnyen teljesíteni az ígéreteit
Górcső alá vette Manfred Weber tizenkét pontból álló programját a brüsszeli Politico. A lap munkatársai azt elemezték, mennyire megvalósíthatók az Európai Néppárt bajor csúcsjelöltjének ígéretei, amelyeket igen ambiciózusan garanciáknak nevez. A lap szerint Weber legmegvalósíthatóbb ígérete éppen az egyik legnagyobbnak indult ígérete, a rák legyőzése – igaz, a kampány elejéhez képest a bajor politikus már inkább arról beszél, hogy kell egy összeurópai mesterterv a rák elleni küzdelemre. A legkevésbé megvalósítható a lap szerint a Frontex 10 ezer fővel való megerősítése 2022-ig és a hatékony határvédelem, valamint Törökország uniós csatlakozási folyamatának leállítása. A Politico meglehetősen szkeptikusan ítéli meg az embercsempészet és illegális migráció elleni uniós fellépés esélyeit. Megjegyzik, a migránsokat megfékező EU-török megállapodásnál éppen a tagság ígérete adja az EU alkupozícióját. Weber legtöbb ígérete közepes osztályzatot
kapott.