Külföld
Az EU tiltakozik Guaidó mentelmi jogának felfüggesztése ellen

Nyilatkozatában Mogherini aláhúzta, hogy lépés súlyosan sérti a jogállamiságot, ugyanis ilyen döntést egyedül a nemzetgyűlés hozhat. Az ilyen cselekmények aláássák a válságból kivezető politikai utat, feszültségek további fokozódásához vezetnek és megosztják a társadalmat - jelentette ki.
Az EU arra szólítja fel a venezuelai vezetést, hogy teljes mértékben tartsa tiszteletben a nemzetgyűlés valamennyi tagjának alkotmányosan biztosított előjogait, személyi és szabadságjogait, valamint fizikai sérthetetlenségüket. A képviselők számára biztosítani kell, hogy feladataikat megfélemlítés nélkül végezhessék - emelte ki. Az unió továbbra is figyelemmel kíséri a venezuelai helyzet alakulását, s minden megfelelő és arányos intézkedést meghoz a jelenlegi fejleményekre reagálva - húzta alá a főképviselő.
A venezuelai kormányhoz hű alkotmányozó gyűlés kedden rendelte el Juan Guaidónak, a venezuelai nemzetgyűlés, vagyis a parlament elnöke mentelmi jogának felfüggesztését, a legfelsőbb bíróság hétfői indítványa nyomán. A testület indoklása szerint Guaidó megszegte a korábban rá kiszabott tilalmat, amely szerint nem hagyhatta voilna el az országot.
Guaidó - aki januárban ideiglenes államfőnek nyilvánította magát, és ezt mintegy 50 ország el is ismerte - a bíróság indítványát jogilag hatástalannak nevezte.
Nem zárható ki, hogy újabb orosz csapatok érkeznek Venezuelába
Iván Gil venezuelai külügyminiszter-helyettes nem zárta ki, hogy újabb orosz csapatok érkezzenek Venezuelába a kétoldalú haditechnikai együttműködésről szóló megállapodások (VTSZ) keretében.
"A katonai szakértők csoportja a VTSZ megállapodások és kapcsolatok keretében tartózkodik Venezuelában, mint arról már szó volt. Addig lesznek ott, amíg szükség van rájuk" - emelte ki Gil az Interfax orosz hírügynökség megkeresésére reagálva. Aláhúzta: tartózkodásuknak nem szabtak határidőt a latin-amerikai országban.
"Mindez a munkájuktól függ. Valószínű, hogy újabb katonai missziók fognak érkezni, de mindez összhangban van a már meglévő, biztonsági szférában kötött megállapodásokkal" - tette hozzá.
A külügyminiszter-helyettes egyben hangsúlyozta, hogy az orosz katonák venezuelai jelenléte nem garancia arra, hogy az Egyesült Államok nem fog beleavatkozni a dél-amerikai ország belügyeibe. "Úgy vélem, az Egyesült Államok be nem avatkozásának garanciája maga a venezuelai nép és kormány, amely készen áll megvédeni a békét" - hangoztatta Gil az Interfax kérdésére válaszolva.
Március végén két orosz repülőgép, egy An-124-es és egy Il-62-es szállt le Caracasban, fedélzetén 99 orosz katonával és 35 tonnányi szállítmánnyal. Sajtójelentések szerint a kontingenst Vaszilij Tonkoskurov vezérezredes, az orosz szárazföldi erők vezérkari főnöke vezette.
Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója múlt csütörtökön Biskekben nyilatkozva kijelentette: az orosz katonák Venezuelába vezénylése teljes mértékben összhangban áll a dél-amerikai ország törvényes kormánya és Oroszország megállapodásával. Egy amerikai tisztviselő a Reuters hírügynökséggel pedig azt közölte: a katonák valószínűsíthetően a különleges egységek tagjai, és kiberbiztonsági szakértők is vannak köztük.
Március végén Venezuela területének 88 százaléka borult sötétségbe. Az utóbbi évek során nem ez volt az első eset, de az utóbbi hónapban súlyos, az egész országra kiterjedő áramkimaradások voltak. Március elején napokig áram nélkül volt az ország több térsége, köztük a főváros. A kormány szerint szabotázs áldozata lett a venezuelai energiaszolgáltatás, kibertámadást hajtottak végre ellene.