Külföld

Európai Bizottság: Rendezetlen kilépés esetén azonnal újraindul a vámellenőrzés

Azonnal újraindul a vámellenőrzés az Egyesült Királyságból érkező áruk esetében, amelyek után áfát is kell majd fizetni, amennyiben a szigetország rendezetlen módon távozik az Európai Unióból - figyelmeztetett szerdán az Európai Bizottság.

Európai Bizottság: Rendezetlen kilépés esetén azonnal újraindul a vámellenőrzés
Fotó: mh

"Az EU vámkódexe vonatkozna minden olyan termékre, amely az Egyesült Királyságból érkezik" - mondta Pierre Moscovici uniós gazdasági biztos.

"Kemény Brexit esetén új vámellenőrzéseket kellene bevezetni. (...) Ez nem jelenti azt, hogy módszeresen minden egyes teherautót átvizsgálnánk. Kockázatelemzési alapon végeznénk ellenőrzéseket" - mondta.

Moscovici reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy a megállapodás nélküli brit kilépés még elkerülhető.

Az osztrák államfő támogatná az új népszavazás kiírását, a cseh elnök nem
A két európai vezető közös bécsi sajtótájékoztatóján káoszról és a politikai osztály összeomlásáról beszélt Nagy-Britanniát illetően.

A Brexit minden félnek szerencsétlenség - hangsúlyozta Zeman azzal élcelődve, hogy örül: nem ő a brit királynő vagy a brit kormányfő.

Van der Bellen azt javasolta, hogy miután a brit parlament háromszor is elutasította Brüsszel és London nehezen tető alá hozott Brexit-megállapodását, újra meg kellene kérdezni a brit népet. A népszavazáson két lehetőségre voksolhatnának: vagy a megállapodás nélküli Brexitre, vagy a maradásra.

Az európai parlamenti választásokkal kapcsolatban Zeman elmondta: szeretné, ha az EU reformjáért, nem pedig a széteséséért dolgozó pártok erősödnének meg. A cseh vezető jelezte: az Európai Parlament megerősítését és az Európai Bizottság befolyásának gyengítését érti a reform alatt. Zeman úgy vélte, hogy az Európai Bizottság helyett az uniós állam- és kormányfőket, valamint a bizottság elnökét tömörítő Európai Tanácsnak kellene betöltenie "az európai kormány" szerepét. A cseh államfő szerint a bizottság túl sok értelmetlen, technikai irányelvet gyárt, és nemzeti hatásköröket igyekszik megkaparintani.

Zeman hangsúlyozta: szeretné, ha Ausztria szorosabbra fűzné együttműködését a visegrádi országokkal, azaz Magyarországgal, Lengyelországgal, Csehországgal és Szlovákiával. Van der Bellen ezzel szemben azt emelte ki, hogy miben tér el Ausztria a másik négy európai államtól.

"Ausztria semleges, és nem tagja a NATO-nak" - mutatott rá.

Az osztrák államfő mindazonáltal megígérte: Bécs ápolni fogja a kapcsolatot a V4-ekkel, és bejelentette, hogy Sebastian Kurz osztrák kancellár júniusban részt vesz egy az országcsoport rendezte konferencián.