Külföld
A Néppártnál pattog a labda
Konstruktív együttműködésre törekszik a Fidesz – Silvio Berlusconi bírálta Manfred Weber balos közeledését
Levélben fordult tegnap az Európai Néppárt (EPP) értékelő bizottságának elnökéhez, Herman Van Rompuyhöz a Fidesz tárgyaló bizottságának nevében Novák Katalin, utóbbi testület elnöke.
A Facebook-oldalán közzétett magyar fordítás szerint a Fidesz alelnöke felidézte, hogy pártja március 20-án önkéntesen felfüggesztette tagságát az EPP-ben, amelynek elnöksége úgy döntött, Van Rompuy vezetésével bizottságot állít fel „Magyarország néppárti értékek iránti elkötelezettségének” vizsgálatára. Novák tájékoztatta a belga politikust, hogy a Fidesz is felállított egy tárgyaló bizottságot „az együttműködés és a közös európai jövő érdekében”, az általa elnökölt testületnek pedig tagja még Varga Judit európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkár és Szájer József fideszes EP-képviselő, az EPP-frakció alelnöke.
„A bizottságok felállítása lehetőséget biztosít az elfogulatlan, tényeken és kölcsönös tiszteleten alapuló, közvetlen kommunikációra, a média folyamatos befolyásolása és nyomása nélkül” – fogalmazott a politikus, hozzátéve, hogy a levélhez mellékelték azt a tényszerű és jogi érveket felsorakoztató feljegyzést, amelyet a kormány a hetes cikkely szerinti eljárás kapcsán nyújtott be az Általános Ügyek Tanácsának tavaly novemberben. A dokumentumot kiegészítették a közigazgatási bíróságokkal kapcsolatos fejleményekkel is.
Manfred Weber, az EPP csúcsjelöltje kampányáról számolt be tegnapi hírlevelében a pártcsalád, idézve a bajor politikust, aki azt mondta: a jövő többsége középen van, ő pedig nem akar olyan pártokkal együtt dolgozni, amelyek „szétrobbantják Európát”.
Ez rímel arra, amit múlt pénteken a ZDF német köztévének mondott Weber: „Ha Európa jövőjéről van szó, akkor világossá akarom tenni, hogy a közép a domináns.” A bajor politikus ekkor azt is mondta, ha csak a Fidesz szavataival tud az Európai Bizottság elnöke lenni, akkor inkább nem vállalja a tisztséget. Varga Judit erre a Facebookon úgy reagált: Weber vérig sértette a magyar választókat.
Nemcsak a Fidesz és a csúcsjelölt között áll fenn véleménykülönbség, ugyanis a pártcsalád egyik jelentős ereje, a Forza Italia is ellenzi Weber középre húzó, azaz gyakorlatban a szocialistákkal és a liberálisokkal közös platformot kereső politikáját. Silvio Berlusconi pártelnök ugyanis az Euractiv cikke szerint a hétvégén egy gyűlésen azt mondta, Webernek a baloldal helyett az „új demokratikus jobboldal” pártjaival kellene együttműködnie, például a lengyel Jog és Igazságossággal vagy az olasz Ligával.
Az Európa jövőjéről folyó vita más fórumokon is folyik: Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke uniós kollégáival folytatott brüsszeli tanácskozásán arról beszélt, Magyarország nem támogatja az európai uniós külpolitika terén a minősített többség alkalmazását, és úgy gondolja, az uniónak hallhatóbb, egyértelműbb, bátrabb külpolitikát kell folytatnia, de úgy, hogy ne sértse a tagállamok önállóságát, és ne idézzen elő újabb megosztottságot a tagországok között.