Külföld
A Brexit elhalasztását javasolta Theresa May
A kormány és az ellenzék is behúzná a vészféket a megállapodás nélküli kilépés felé robogó szigetországban, Guy Verhofstadt és Michel Barnier szerint fogy a remény

Vészsebesen közeledik a brit EU-tagság megegyezés nélküli megszűnésének határideje: jövő hét pénteken ugyanis ez fog történni, ha a londoni parlament nem dönti el, mit akar kezdeni az országgal, miután hétfő éjjel harmadszor is visszautasította a kiváláshoz kialkudott feltételeket. Mivel egyetlen alternatív javaslat sem kapott többséget, újra megfeneklett az egész Brexit-ügy (bár ugyanakkor a BBC szakkommentátora szerint semmi akadálya nem lenne annak, hogy negyedszer is megfuttassák a feltételcsomagot az alsóházban).
A nevezetes április 12-i dátum közeledtével egyre forróbb hangulatúak a tanácskozások. A konzervatív kormány tegnap maratoni kabinetülést kezdett, amelyről délutánig csak annyi szivárgott ki, hogy szóba került a felkészülés felgyorsítása a megállapodás nélküli Brexitre.
Közben a londoni alsóház többpárti képviselőcsoportja kitalálta, törvényerejű határozatban kötelezné Theresa May kormányfőt arra, hogy kezdeményezze az Európai Uniónál a brit EU-tagság megszűnésének hosszabb ideig tartó halasztását, hogy ne kerüljön sor arra, amitől mindenki retteg: a megegyezés nélküli kiválásra. Miközben a toryk is kisebb-nagyobb frakciókra oszlanak a kérdésben, mint például Boris Johnson volt külügyér, aki szerint bármilyen Brexit jobb a semminél vagy Anna Soubry, aki a kompromisszum és egy új népszavazás felé hajlik a The Independentnek elmondottak alapján. A Reuters ugyanakkor arról cikkezett, May lehet, hogy inkább belemegy egy megállapodás nélküli Brexitbe, semmint hogy visszavonja a kilépésről szóló 50. cikkelyt, és visszafordítsa a kilépést, amire egyébként még mindig megvan a lehetősége.
Az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója, Michel Barnier úgy nyilatkozott, hogy egyre valószínűbb forgatókönyvnek tűnik a megállapodás nélküli kiválás, bár a diplomata Brüsszelben hozzátette, még mindig van remény ennek elkerülésére. „Londonnak ki kell jelölnie a követni kívánt utat, vagy be kell mutatnia egy tervet a jövőre nézve.” Hasonlóképpen vélekedett hétfő este Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakciójának vezetője, aki egyúttal a brit kiválás koordinálásáért felel az EP-ben.
Ma mindenesetre újabb szavazássorozatot tartanak a témában, ezt Verhofstadt „az Egyesült Királyság utolsó esélyének” nevezte, különben „szembe kell néznie a káosszal”.
A The Sun által közölt felmérés egyre duzzadó haragot mért az átlagpolgárok körében: a megkérdezettek 92 százaléka úgy érzi, hogy a politikusok átverték őket azzal, ahogyan kezelik a Brexit kérdését. Erősödnek az új népszavazást sürgető hangok, nemrég több millióan írtak alá egy erről szóló petíciót is.
Végül a többpárti, May-t halasztásra bíró indítvány elfogadása esetén mindössze felszólítja May-t arra, hogy kérje az EU-tól a már említett április 12-i Brexit-határidő elhalasztását, de annak hosszáról nincsen benne szó. Ugyanerre sikerült jutniuk May-éknek is a hétórás maratoni kabinetülés végén: a kormányfő tegnap esti beszédében bejelentette, további halasztására van szükség a megállapodás nélküli Brexithez, a kormány pedig a lehető legrövidebb halasztásra törekszik, amely csak addig tart, amíg sikerül elfogadtatni egy megállapodást a Brexit feltételrendszeréről. Mindehhez pedig Jeremy Corbynnal, az ellenzéki Munkáspárt vezetőjével közösen kívánja kidolgozni az előrelépést célzó terveket.