Krónika
A nők napja a nemzetközi nőnap
A nemzetközi nőnap a női egyenjogúság és a nők emberi jogainak napja
A nemzetközi nőnap a női egyenjogúság és a nők emberi jogainak napja, amelyet 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartanak. A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.
A nőnap eredetileg munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt: 1857-ben New Yorkban negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő lépett sztárjkba a béregyenlőségért és a munkaidő csökkentésért.
Manapság a különféle civil szervezetek ezen a napon világszerte a nők elleni erőszak, a nőket érő családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és az egyéb, a nők ellen elkövetett erőszak formái elleni tiltakozásuknak is hangot adnak.
Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált, és az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól, szovjet mintára, március 8-án tartották meg.
A rendszerváltást követően a nőnap Magyarországon is elvesztette eredeti munkásmozgalmi hangulatát. Helyette a közfelfogásban a jóindulatú szexizmus és a virágajándékozás dominál.
A történelemnek mindig volt hatása a nőnapra. Ukrajna új ünnepet vezetne be február 25-re, az ukrán nőnapot, amennyiben elfogadják az erről szóló törvényt. Az új törvénnyel végleg eltörölnék a nemzetközi nőnap március 8-i ünnepét – írja az Unian ukrán hírügynökség.
Az erről szóló törvényjavaslatot az Ukrán Legfelsőbb Tanács elé terjesztették megfontolásra. A törvényjavaslatot csak a jövőre nézve fogadhatják el, mert a hadiállapot miatt idén március 8-a mindenképp elmarad – írta meg a napi.hu.