Krónika

Zseblámpa és szőnyeg a biztonságért

Tanfolyamon képezték tovább a civil–honvédségi együttműködés szakembereit, akiknek veszélyzónákban is helyt kell állniuk

A műveleti területen a parancsnoknak segítenek eligazodni a polgári és helyi hatósági viszonyok között – ez csak egy az MH Civil–Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ feladatai közül. A szervezet most kéthetes tanfolyamon képezte tovább szakértőit.

Számos esetben veszélyzónákban oldanak meg hétköznapinak korántsem nevezhető feladatokat a Magyar Honvédség Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központjának dolgozói. Mivel ezeknek a katonáknak az egyik fő munkája az, hogy a műveleti területen parancsnokaiknak segítsenek eligazodni a polgári és helyi hatósági viszonyok között, fontos, hogy ismereteik naprakészek legyenek. A központ tagjainak elsődleges célja a saját erők megóvása – s ezt a leghatékonyabban a helyi környezet bizalmának elnyerésével, illetve az ennek nyomán beérkező információkkal lehet elérni. A központ rendszeresen szervez továbbképzéseket – holnap zárul a most zajló kéthetes tanfolyam, amelyen már az egység önkéntes műveleti tartalékosai is részt vesznek. A megnyitón Szilágyi Csaba ezredes, a központ parancsnoka mutatta be a központ felépítését és feladatait. A tanfolyam első hetében a hallgatók elméletben ismerkedtek meg a NATO CMIC (civil-katonai együttműködés), a PSYOPS (lélektani műveletek) és az INFOOPS (információs műveletek) kialakulásával, a modern hadviselésben játszott szerepükkel és a legfrissebb missziós tapasztalatokkal.

A Magyar Honvédségnél 2003 közepén állt fel a lélektani központ, amelynek első látványos akciója az úgynevezett „zseblámpaprojekt” volt. Katonáink az akcióban Afganisztánban a helyi rendőröket látták el mobil világítóeszközökkel, hogy az egyenruhások a sötét kabuli utcákon is hatékonyan tudjanak dolgozni. A helyi lakosság körében nagy tetszést keltő akció a központ, a Baptista Szeretetszolgálat és a készülékeket biztosító cég kapcsolatfelvétele és támogatása révén jött létre. Az ehhez hasonló projektek azóta is visszatérő elemei a civil-katonai együttműködésnek. A központ munkatársai segédkeztek az iskolák helyreállításában, a diákoknak szóló füzetek és könyvek beszerzésében, de orvosi segítséget is nyújtottak. Segítettek kútásásban, valamint a mecsetekbe szőnyegek beszerzésében is. A katonák folyamatosan arra törekszenek, hogy az érintettek vegyék kezükbe a sorsukat, a helyiek az ő példájukat lemásolva igyekezzenek a saját életüket rendezni.