Krónika
Veszélyesen ragaszkodik a kullancs
A kirándulószezon beköszöntével érdemes magunkat beoltatni az ízeltlábúak által terjesztett súlyos betegségek ellen
Itt a tavasz, kezdődik a kirándulószezon, éppen ezért nem árt tudni: kullancsokkal erősen fertőzött területnek számít hazánk. A vérszívók elsősorban a fővárosban és környékén, valamint Pest, Vas, Zala, Nógrád és Somogy megyében elterjedtek. Érdemes tudni: nem rovarokról beszélünk, hiszen a kullancsok a pókszabású ízeltlábúak, ezen belül az atkafélék népes táborába tartoznak – s e körből ők a legnagyobbak.
A kullancsok számos emberi és állati betegség mellett a Lyme-kór baktériumát, valamint a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást is terjesztik. Csípésük miatt hazánkban 2006-ban még száztizenöten betegedtek meg, ám tavaly e mutató már elérte a százhatvanötöt, ráadásként a fertőzött területek nagysága egyetlen esztendő alatt tíz százalékkal nőtt. E barátságtalan atkák egész évben – azaz még az enyhébb téli napokon is – veszélyt jelentenek, s most, tavasszal fokozottan számíthatunk jelenlétükre. A legnagyobb rajzás májustól júniusig és augusztustól októberig tart. Idehaza huszonöt ismert faj él, a legelterjedtebb közülük az Ixodes ricinus – ez fordul elő leggyakrabban az emberen –, míg a vad- és háziállatok vérét a Dermacentor reticulatus szívja. Jó tudni: a testben talált kullancs potrohában van a betegséget terjesztő baktérium és vírus, ezért a hívatlan vérszívó kiszedésekor ezt a részét nem szabad megnyomni. Ha az eltávolítás nem sikerül tökéletesen, s az állat feje a bőrünk alatt marad, nem kell megijednünk, hiszen az ilyen maradványokat előbb-utóbb magától kilöki a szervezet.
Mindenesetre a legjobb védekezés a kirándulás előtti alapos beöltözés és természetesen a védőoltás. Bár a vérszívó által terjesztett Lyme-kór ellen nincs oltalom, a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladással szemben már van ellenszer. A vakcinák némelyike már egyéves kortól beadható.
Természetesen riasztószereket is használhat az ember, ha a szabadba megy. A legismertebbek azok a gyomorban oldódó tabletták, amelyeknek hatóanyaga a pórusokba kerülve olyan illatot gerjeszt, amely riasztja az atkákat. Régebben a bőrre permetezett dohánylevél-kivonatot is előszeretettel alkalmazták – bár ez manapság már talán kevéssé esztétikus hatást kelt. Ugyancsak hasznosak azok a riasztóoldatok, amelyeket a ruhára kell fújni.
Ami viszont biztosan leszögezhető: ha a kullanccsal való kellemetlen randevú után bármiféle betegség tüneteit észleli magán az ember, a leghelyesebb rögvest orvoshoz fordulni.