Krónika

Tűzijáték készül az égen

A Phaethon excentrikus pályájának köszönhetően rendre nagyon közel kerül a Naphoz,ami miatt repedések keletkeznek rajta – s ezért a felszíne folyamatosan porlik és párolog

December 10-én a Phaethon kisbolygó olyan közel kerül a Földhöz, amire a következő hatvanöt évben nemigen lesz példa. Az égitest egy sziklás aszteroida vagy esetleg egy üstökösmag maradványa, amely a Naprendszer belső részén kering rendkívül elnyújtott, ellipszis alakú pályán.

Az év leglátványosabb meteorraja, a Geminidák vélhetően idén is sokakat kápráztat majd el december 4-e és 17-e között. A csúcsot 13-án és 14-én várják a szakemberek – ám a látványhoz persze kristálytiszta égbolt kell. Ám mivel a meteorológiai előrejelzések egy hétre előre bizonytalanok, a jelenlegi felhős időjárás még bőven javulhat. A csillagászok előrejelzése szerint ebben az évben a meteorraj különösen sok elemből fog állni és forrásuk, a 3200 Phae­thon nevű kisbolygó december 10-én nagyjából tízmillió kilométerre közelít meg bennünket. Ez már olyan lépték, hogy egy jobb minőségű amatőr távcsővel is megfigyelhető lesz. Noha az objektum átmérője több, mint ötezer méter, nem jelent veszélyt számunkra, mert az említett tízmillió kilométer rendkívül biztonságosnak számít. Paradoxon, mégis igaz, a Phaethon nálunk nagyobb veszélyben forog, lévén excentrikus pályájának köszönhe­tően rendre nagyon közel kerül a Naphoz, ami miatt repedések keletkeznek rajta. A csillagból kilépő hő hatására a felszíne felmelegszik, s a kisbolygó port bocsát ki az űrbe – majd az általa hátrahagyott törmeléksávnak a Föld pályáját keresztező része hozza létre a Geminidák meteorrajt.

A meteorok száma az elmúlt években megnövekedett, és az idén különösen látványos hullócsillagzápor várható. December 14-e kora reggeli óráiban a csillagászok óránként százhúsz meteor felvillanására számítanak. Az északi féltekén kicsit magasabbra kell tekinteni az égen az észleléshez, és mivel az objektumok – csillagászati léptékkel mérve – meglehetősen komótosan, másodpercenként harmincöt kilométeres sebességgel haladnak, ezért könnyű lesz megfigyelni, ahogy áthaladnak az égen. A Geminidák neve egyébként onnan származik, hogy a me­teo­rok látszólagos kiindulási pontja az Ikrek (Gemini) csillagkép.