Krónika
Tizenhat kerületben épült csatorna
Tisztább lesz a Duna a beruházásnak köszönhetően, az eddig nem csatlakozott háztartások szennyvize is tisztítótelepre kerül

Tarlós István (Fotó: Csudai Sándor)
Összesen kétszáznegyven kilométer új csatorna épült Budapest eddig ellátatlan területein – jelentette be Tarlós István főpolgármester a még 2013-ban indult szennyvíz-elvezetési beruházás záróeseményén. A munkálatokat a főváros egyik legnagyobb környezetvédelmi fejlesztésének nevezte. Közölte, a céljuk az volt, hogy Budapest minél nagyobb része rácsatlakozhasson a korszerű csatornahálózatra, a keletkező szennyvizek pedig a káros anyagoktól megtisztítva kerüljenek vissza „a természet körforgásába”.
Kijelentette, mostanra körülbelül húszezer család élete vált tisztábbá, egészségesebbé és komfortosabbá.
Tarlós szerint a Duna is tisztább lesz, hiszen az eddig csatornázatlan háztartások szennyvize a főváros tisztítótelepeire jut, majd onnan „a legkorszerűbb eljárásokkal”, szennyezésmentesen kerül vissza a folyóba. Emellett – folytatta – a hálózathoz csatlakozóknál végleg megszűnnek a szippantással járó kellemetlenségek és a magas költségek, a környezetvédelmi és a kényelmi előnyökön túl pedig az ingatlanok értéke is növekedni fog.
A főpolgármester rámutatott, a csatornahálózat kiépítése mellett a fővárosi szennyvízrendszer egyéb fontos elemei is megvalósultak: a dél-budai főművi rendszer befejezése után Budafok szennyvize a Duna helyett mára a központi szennyvíztisztítóba jut, ezzel pedig végleg megszűnnek a területen működő „vízkiömlők”, s nem terhelik tovább a folyót. Hozzátette, a mostani beruházással Budapest a korábbi évtizedek súlyos adósságát törlesztette.
Ughy Attila XVIII. kerületi fideszes polgármester arról beszélt, hogy a kerületben a projekt 2013-as kezdése óta száz kilométer csatornát fektettek le, több mint hétezer-kétszáz család életminőségén javítva. Megjegyezte azt is, hogy az eredeti tervhez képest 2,5 kilométerrel nagyobb szakaszon épült ki a rendszer, tehát plusz száznegyven háztartás szennyvízgondját oldották meg.
A beruházás tizenhat kerületet és Budaörsöt érinti, az összköltsége pedig 34,1 milliárd forint volt, amelyhez az unió és az állam együtt 27,6 milliárd forint támogatást nyújtott. A kivitelezések ezerháromszáz utcában zajlottak, s a szennyvízvezetékek mellett tizenkilenc átemelő készült el.