Krónika
Sokáig várt pillanatra emlékezünk
Huszonöt esztendeje vonultak ki Magyarországról a Vörös Hadsereg egységei
A szovjet főtisztet két héttel megelőzte az utolsó, ötvenöt vagonból álló szerelvény, amely 1991. június 16-án 23.40-kor Mándokról indulva hagyta el Magyarországot a záhony–csapi vasúti határátkelőn.
Az 1944 óta hazánkban tartózkodó szovjet hadsereg kilencvennégy helyőrséget hagyott hátra, s bár a kivonásról elsőként Németh Miklós kormánya kezdett tárgyalni, arról végül az Antall József vezette kabinet kötött szerződést. Ugyancsak Antall József nevéhez fűződik a Varsói Szerződés feloszlatása, hiszen elsőként a magyar kormányfő javasolta a fegyveres szövetség felszámolását.
A pénzügyi elszámolás a rengeteg, kölcsönösen bejelentett igény okán sokáig húzódott, s végül a kivonulás után majdnem másfél évvel, 1992. november 11-én Borisz Jelcin budapesti látogatásán írták alá a nullszaldós megállapodást. Az Országgyűlés 2001. május 8-án fogadta el a 2001. évi XVII. törvényt, amely a szovjet csapatok hazánkból való kivonulásának emlékére június 19-ét nemzeti emléknappá, június utolsó szombatját pedig a magyar szabadság napjává nyilvánította. Gödöllőn, az Alsóparkban a kivonulás első évfordulójára felállították Velekei József Lajos alkotását, a Világfát, s azóta minden évben, június utolsó szombatján itt tartják az ünnepi megemlékezést.