Krónika
Nem kapott gyógyszert P. László a beismerő vallomása előtt
Zacher Gábor toxikológus-szakértő elmondta, jelenleg nem létezik olyan tudatmódosító szer, amelynek hatására valaki bevallana egy el nem követett bűncselekményt
A Fővárosi Törvényszéken a tegnapi tárgyalás elején Kovacsics Gábor ügyész elmondta, P. László cellatársa öngyilkosságot kísérelt meg. A férfi életben maradt, de mivel a vádlott elmulasztotta a segítségnyújtást, ezért a büntetés-végrehajtási intézetben eljárást indítottak ellene. A múlt héten kiderült, hogy valószínűleg cukor volt az éghető anyag, amit a robbanáskor használt az elkövető. Ezúttal a védelem azt hangsúlyozta, több olyan eszközt – például bizonyos méretű szögeket, ragasztószalagokat is – találtak a helyszínen, amelyeket P. László homokkomáromi házában végzett házkutatásnál nem. A nyomozás során a DNS-szakértők több helyszíni bűnjelen is megtalálták a vádlott DNS-ét, viszont Cseterics Krisztián ügyvéd úgy látja, ezek teljesen más bűnjelek, mint amelyeket a tűzszerészszakértő vizsgált. Az ügyész szerint erről szó sincs, valamennyi szakértő ugyanazokat a megszámozott bűnjeleket kapta meg, csak volt olyan vezeték, amelyet feldaraboltak. „Meggyőződésem, hogy az elkövető megvárta, amíg a civil áldozat elment a területről, és akkor robbantott” – magyarázta a tárgyalás egy pontján a tűzszerész. Ismeretes, a robbantásban a két járőrön kívül egy járókelő is megsérült.
„Csalás történt, nem ugyanazt kapta meg a DNS-szakértő, mint a tűzszerészszakértő” – kiabált oda a már a teremből szünetre távozó ügyésznek P. László apja, aki ezzel arra utalt, hogy valaki utólag rátette a bűnjelekre fia DNS-ét. Az apát és a vádlott támogatóit többször is rendre utasította Kalina József bíró, az apa ugyanis tárgyalás közben egyeztetett a védővel.
Meghallgatták Magyar Lóránt igazságügyi antropológus-szakértőt is, aki korrigálta azon jelentését, amelyre korábban a védelem is gyakran hivatkozott, miszerint 170–175 centi magas lehet az elkövető. Most, a hibahatárt figyelembe véve, arra jutott, hogy akár 180 centi feletti is lehet az elkövető. A rabosítás során P. Lászlót egyébként 183–184 centi magasnak mérték.
Róna Kálmán és Zacher Gábor közösen készített toxikológiai szakvéleményt, ám mivel a Venyige utcai börtönben nem engedélyezték a személyes vizsgálatot, így csak az orvosi leletekből tudtak dolgozni. Róna emlékeztetett, a vádlott 2017 februárjában tett beismerő vallomást, és azt megelőzően semmilyen tudatát befolyásoló gyógyszert nem kapott. Erre később, az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe való szállítás után került sor, de ezek nem klasszikus kábító típusú, hanem terápiás jelleggel adott szerek voltak – tette hozzá. Zacher Gábor elmondta, jelenlegi tudásuk szerint nem létezik olyan tudatmódosító szer, amelynek hatására valaki beismerne egy el nem követett bűncselekményt. Nem kizárható, hogy az előzetesben például egy rabtársától kapott drogot P. László, de ezt valószínűleg örökre homály fogja fedni – vélte Zacher. Nagyon figyelnek benn rá, így ezt valószínűleg kiszűrték volna – tette hozzá.
A vádlott apja továbbra is ragaszkodik a vizelet-, vér-, illetve hajvizsgálat elvégzéséhez. Eközben Cs
eterics Krisztián kirendelt védő kérte felmentését az ügyben, amit a bíróság elfogadott, így hamarosan már az ötödik ügyvéd látja el a robbantással vádolt P. László védelmét.