Krónika

Négy percünk van az újraélesztésre

Rövid idő alatt bárki könnyedén elsajátíthatja a mentők szakembereitől a hirtelen szívleállás esetén szükséges tennivalókat

Várpalota, Keszthely, Szentendre, Jászberény, Szarvas. Húsz-huszonötezres lélekszámú magyarországi városok. Egy esztendő alatt körülbelül ennyi ember hal meg hirtelen szívhalál következtében hazánkban. A nemrég indult Te vagy a hős! elnevezésű kampány célja, hogy minél többen megtanulják az újraélesztés fogásait.

ujraelesztes
Alapszintű ismeretekkel évente egy kisvárosnyi honfitársunk életét menthetjük meg (Fotó: Hegedüs Róbert)

A szív- és érrendszeri megbetegedések – amelyeket a stressz, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a cukorbetegség és a dohányzás is előidézhet – elkerülésére a legjobb módszer a megelőzés, ugyanakkor sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi a teendő, ha a környezetükben valakinek megáll a szíve.

A Te vagy a hős! nevű kampány tavasszal indult, célja pedig, hogy minél több ember merjen életet menteni – mondta el lapunknak a két kezdeményező, Klupács Péter mentőtechnikus és Mészáros Zalán mentőtiszt. A székesfehérvári szakemberek a felvilágosító munka eredményeként remélik, hogy többen fognak segíteni a bajbajutottakon, és kevesebben esnek pánikba, ha valaki rosszul lesz mellettük.

A szívmegállás után körülbelül négy percig gyorsan, határozottan és a laikustól is elvárható szakszerűséggel még meg lehet menteni egy ember életét. Ha leáll a vérkeringés, akkor megszűnik a test oxigénellátása, annak hiánya pedig agykárosodásokhoz vezethet. A szív leállásának jele az eszméletvesztés, ami aztán légzési elégtelenséget okoz. Ha ez az állapot négy-öt percnél tovább tart, az visszafordíthatatlan károsodásokhoz vezet az agyban és a szívben.

Magyarországon ezer ember közül egyelőre még csupán tizenheten tudnak újraéleszteni, miközben például Németországban kilencszázhetvenhárman. Klupács Péter és Mészáros Zalán egy játékos formát dolgozott ki a technika elsajátítására. A szakemberek hangsúlyozták, hogy az újraélesztés életben tartja a beteget addig, amíg a helyszínre ér a mentőegység, amely már a legmodernebb technikával rendelkezik. Az idő fontosságát kell megérteni, a beavatkozás megkezdésére mindössze négy percünk van – emelték ki.

A kampány kezdeményezői remélik, hogy akik elsajátítják az újraélesztés fogásait, azok gondolkodás nélkül, reflexszerűen teszik majd a dolgukat a mentők kiérkezéséig. A felvilágosító munka célja, hogy az emberek egy olyan cselekvéssort sajátítsanak el, amelyben később megbízhatnak, és nem kell azon aggódniuk, hogy jót tesznek-e vagy ártanak a betegnek - tette hozzá Mészáros Zalán. A szakemberek az országot járva különféle rendezvényeken népszerűsítik a könnyen, öt lépésben, néhány perc alatt elsajátítható módszert, amelyhez mindössze egy gumilabda szükséges.